Banu Süzen: Obezite’de Avrupa Birincisi Olduk!

Banu Süzen: Obezite’de Avrupa Birincisi Olduk!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün yayınladığı obezite raporunda Türkiye, Avrupa ülkeleri içinde ilk sırayı aldı. DSÖ, Avrupa ve Orta Asya’yı kapsayan 53 ülkede araştırma yaptı. 2022 raporu, obezitenin sessiz bir salgın olarak ürkütücü boyutlara vardığını gösteriyor. Obezite, bulaşıcı olmayan birçok hayati hastalığın tetikleyicisi oluyor. Bunlar arasında diyabet ve kalp hastalıkları önde geliyor.

Avrupa’da ilkokul çağındaki her üç çocuktan biri obez veya aşırı kilolu. Bu oranın artması bekleniyor. Aşırı kilo ve obezite sorunu Avrupa’da yetişkinlerin neredeyse yüzde 60’ını, erkeklerin yüzde 29’u, kızların da yüzde 27’sini etkiliyor.

2020-2035 arasında obezite ile yaşayan erkek çocuk sayısında yüzde 61’lik, kız çocuklarının sayısında yüzde 75’lik bir artış öngörülüyor. 2035’te 5-19 yaş arası 17 milyon erkek ve 11 milyon kız çocuğu obezite ile yaşayacak.

“Maliyet 800 Milyar Dolar”

Bu sorun, 2035 yılına kadar DSÖ Avrupa Bölgesi’ne yıllık 800 milyar dolara mal olacak. Tüm Avrupa Bölgesi’nde gayri safi yurtiçi hasılanın en az yüzde 2’si obezite ile ilgili maliyetlere gidiyor.

Kapadokya Üniversitesi’nden Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Banu Süzen, “Türkiye Avrupa’da obezite birincisi” dedi. 2035’te yetişkinlerde obezite oranının yüzde 55’i bulması bekleniyor. 2021’de kadınlarda obezite görülme oranı yüzde 40, erkeklerde ise yüzde 25 sınırına dayanmıştı.

Nüfusun yüzde 34’ü aşırı kilolu yani obezite sınırında çıkmıştı; obezite oranı doğudan batıya gittikçe artış göstermişti.

CNN Türk

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş