Bakım Merkezindeki Ölüm Şüpheli Çıktı

Bakım Merkezindeki Ölüm Şüpheli Çıktı

Engelli bakım merkezinde bir otizmli birey yaşamını yitirdi. ‘Doğal ölüm’ denen olay, aileye gelen telefonla şüpheli hale geldi. Kurum müdürü soruşturmanın sürdüğünü söylerken, olayla ilgili bakım görevlisi tutuklandı.

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde bulunan Ailem Bakım Merkezi’nde kalan 20 yaşındaki, otizmli Mehmet Eres, geçen cumartesi günü yaşamını yitirdi. Kurum tarafından “doğal ölüm” tutanağı tutulan Eres, ailesi tarafından aynı gün toprağa verildi. Ancak daha sonra, aileye gelen bir telefon, Eres’in ölümündeki şüpheyi artırdı. Kurumun eski bir personeli, ‘vicdan azabı çektiğini ve öldürülmeye dair duyumlar aldığını’ söyledi. Ailenin ısrarcı talebi sonrasında bakım merkezinin müdürü, Eres ailesini kuruma görüntüleri izletmek için davet etti. Görüntüleri izleyen ailenin iddiasına göre, Mehmet Eres kriz geçirirken bakıcı A.Ş., boğazına iki eliyle müdahale etti. Söz konusu görüntülerin ardından savcılık soruşturma başlattı, bakıcı A.Ş. de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

BirGün’ün ulaştığı amca Doğan Eres, otizmli yeğeninin 5 yıldır bu kurumda yatılı olarak kaldığını belirterek, “Ailem Bakım Merkezi özeldi, devlet satın aldı. Yeğenimi sadece pazar günleri görüyorduk. 3-5 saat tur attırıyorduk. Durumu gayet iyiydi. En son 8 ay önce hastalandı. Tedavisini yapıp, geri götürdük bakım merkezine” dedi.

KAMERALARDA GÖRÜNÜYOR

Olayın yaşandığı günün gecesinde kendilerine telefon geldiğini aktaran Eres, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yarım saat sonra orada olduk. Kimse bize bir şey söylemedi. Biz gittiğimizde ‘doğal ölüm’ diye raporunu çıkartmışlardı. Yeğenimizi alıp toprağa verdik. Sonraki gün kurumda çalışmış birisi bizi aradı, ‘Ben vicdan azabı çekiyorum, böyle bir şey duydum. Kamera kayıtlarını izleyin’ dedi. Biz de şüphelendik. Araştırınca bir kaç şey daha öğrendik. Kriz geçirince bakımda kat görevlisi çocuğun boğazına iki eliyle hamle yapıyor. O sırada Mehmet’i boğuyor, büyük ihtimalle. Kameralarda görünüyor.”

OLAYI SAKLADILAR

Yaşananlara ilişkin Emniyet’e başvuran amca Eres, “Biz öğrendikten 1 saat sonra savcılık tutuklama kararı çıkarttı. Polis de görüntüleri görünce direkt tutukladı” dedi ve ekledi: “Olayı doğal ölüm diye geçiştirip üzerini örteceklerdi.”

Amca Doğan Eres, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Gittiğimizde söz konusu bakıcıya da çıkışını vermişti. Olayı kabul etmişler ve olayın farkındalar o gece. Görüntüleri izliyorlar. Okul müdürü polisi arıyor, polis o gece tutuklamıyor. ‘Biz kayıtlardan bir şey yapamayız, belki yastık düzeltiyor. Net bilgi yok’ demiş. Bizim baskımız ve suç duyurusu sonucunda tutuklanıyor. Olayın üzerine gitmesek ve bize telefon gelmeseydi doğal ölüm diye bilecektik. Yüzde 90 özürlü, yardıma muhtaç bir çocuktan bahsediyoruz. Bu kadar vicdansız insanların arasında nasıl yaşıyoruz. Devletin müdahalesinin gecikmesi bizi üzdü. Zamanında müdahale edilmedi, polisler dikkate almadı. Bunların çok etkeni var. Biz gittiğimizde nakil aracını bile çağırmışlardı. Bir de devlet korumasındalar. Kameralar izlenmiyor mu? Bunu yapan kişi psikolojik teste girmemiş mi? Nasıl insanlar veriyorlar başlarına? Kim bilir ne dayaklar atmışlardır. Yeğenimin bir ara parmağı da kesilmişti. Onu da ‘diğer çocuklar yaptı’ dediler. Biz alıp tedaviye götürdük. Onlar bile tedaviye yollamadı. Hepsi inceleniyor. Devletten de mi korkmuyor bu insanlar? Devletin adaletine bunlar güvenmiyor, ‘biz yırtarız’ diyor olayı saklıyorlar.”

Soruşturma üzerine Mehmet Eres’in mezarı, otopsi için açılarak ölüm nedeni belirlenecek.

KURUM MÜDÜRÜ: SÜREÇ BİZİM DIŞIMIZDA GELİŞTİ

İddiaların üzerine BirGün’ün ulaştığı kurum müdürü, olayla ilgili bir soruşturma süreci olduğunu ve yapılacak otopsinin ardından bir suç varsa netleşeceğini söyledi. “Doğal ölüm” raporunun İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen doktor tarafından verildiğini aktaran müdür, şunları dile getirdi: “Bu bizim dışımızda gelişen bir süreç. Olaydan sonra müdür olarak kamera kayıtlarını inceleyince, olayın şüpheli olduğunu gördüm ve polise haber verdim. Polis ise ‘Şüpheli bir durum yok, doktor doğal ölüm raporu vermiş. Görüntülerde bir şey yok’ dedi. Aile suç duyurusunda bulunduktan sonra çalışanın ifadesi alındı ve gözaltına alındı.” Olayı gerçekleştiren çalışanın gerekli testlerden geçtiğini belirten okul müdürü, “Sağlık raporu istiyoruz. Evrakları tam olmadan bakanlıktan onay alamayız. Özel bir kurumuz ama bakanlığa bağlıyız. Soruşturma süreci var. Otopsi yapılacak. Kişinin suçlu olup olmadığı ortaya çıkacak. Sonuç çıkmadan konuşmak doğru olmaz” ifadelerini kullandı.

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş