Bakan Nebati: SMA İlacının Temininde Herhangi Bir Sorun Bulunmamaktadır

Bakan Nebati: SMA İlacının Temininde Herhangi Bir Sorun Bulunmamaktadır

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, SMA hastalığının tedavisinde kullanılan ilacın, tip 1 hastaları için 2017, tip 2-3 hastaları için 2019’dan itibaren SGK tarafından karşılandığını, bu ilacın temininde ve kullanımında herhangi bir sorun bulunmadığını söyledi.

Bakan Nebati, TBMM Genel Kurulunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
Nebati, sağlık çalışanlarının sabit ek ödemelerinin genel bütçeye aktarılarak dağıtılabilir ek ödeme miktarının artırıldığını söyledi.

Performans ek ödeme tavanının yükseltildiğini, hekimlerin ve diş hekimlerinin emekli aylıklarına ilişkin iyileştirme yapıldığını anımsatan Nebati, “Hastanelerin tamamında performans ek ödemesi dağıtılabilir hale getirildi.” dedi.

Bakan Nebati, SMA hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçla ilgili de “Tüm dünyada SMA hastalarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan, klinik çalışmalarla bilimsel olarak etkinliği kanıtlanan ilaç Sağlık Bakanlığının yurt dışından getirilebilecek ilaçlar listesinde yer almaktadır. Bu ilaç Sosyal Güvenlik Kurumunca yurt dışından özel izinle getirilerek aracısız ve ücretsiz olarak SMA hastalarına ulaştırılmaktadır. SMA hastalığının tedavisinde kullanılan ilaç, tip 1 hastaları için 2017, tip 2-3 hastaları için 2019’dan itibaren SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu ilacın temininde ve kullanımında herhangi bir sorun bulunmamaktadır.” diye konuştu.

Sputnik Türkiye

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş