Bakan Koca Duyurdu: Eris Varyantı Türkiye’de 9 Kişide Görüldü!

Bakan Koca Duyurdu: Eris Varyantı Türkiye’de 9 Kişide Görüldü!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 9 kişide Eris varyantının görüldüğünü açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19’un Eris varyantının 9 kişide görüldüğünü, bunun endişe sayılmayacak bir gelişme olduğunu bildirdi.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Eris varyantının yurt dışı temaslı kişilerde görüldüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Endişe konusu sayılamayacak bir gelişme. Hasta etme gücünün (virülansının) düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı, Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü. Yurt dışı temaslı ve aynı ildeler. Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız”

“Eris Nedir?”

Bilimsel adı EG.5.1 olan eris virüsü ya da eris varyantı, COVID-19 varyantlarından omicron varyantının mutasyona uğramış, daha bulaşıcı olan alt türü. Eris varyantı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ‘izlenmesi gereken varyant’ olarak tanımlanıyor.

“Eris Varyantının Belirtileri Nelerdir?”

– Boğaz ağrısı
– Öksürük
– Burun tıkanıklığı veya akıntısı
– Baş ağrısı
– Nefes darlığı
– Tat ve koku kaybı
– Hapşırma
– Halsizlik ve yorgunluk
– Kas ve vücut ağrıları
– İştah kaybı
– İshal

turkiyegazetesi.com.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
Disqus ( )