Bakan Derya Yanık, ‘Vatandaşlık Maaşı’ Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Bakan Derya Yanık, ‘Vatandaşlık Maaşı’ Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Aile Destek Programı yerine gelecek “Vatandaşlık Maaşı” hakkında merak edilen sorular Bakan Derya Yanık tarafından detaylandırıldı. Aile Destek Programı temmuz ayında sona erecek ve onun yerine getirilmesi gereken yeni program hakkında da detaylar yavaşça belli oldu.

Vatandaşlar, “Vatandaşlık Maaşı nedir? Kimleri kapsıyor? Şartları neler?” sorularına yanıt ararken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık katıldığı bir yayın programında “Vatandaşlık Maaşı” konusuna dair detayları kamuyla paylaştı. Yayında ayrıca “Evlilik Kredisi” ve “Ev Kadınlarına Emeklilik” desteği hakkında konuştu.

“Vatandaşlık Maaşı Kimleri Kapsıyor, Şartları Neler?”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Kriterlerin önemli bir kısmı mevcut. Bütünleşik sosyal yardım sistemimiz BM ölçeğinde de iyi uygulama örneklerinden birisi kabul edildi. 28 kurum ve kuruluşun verilerinin doğrudan entegre olduğu, herhangi bir vatandaşımız ‘Ben sosyal yardımlardan yararlanmak istiyorum’ diye müracaat ettiğinde;

‘Hanesinde kaç kişi var? Engelli var mı, yaşlı var mı? Çocuk var mı? Geliri olan kaç kişi var? Gelir miktarı ne kadar?’ bütün bunları ölçtüğümüz bir sistemimiz var. Farklı durumları tespit edebilmemiz için haneleri ziyaret ettiğimiz, hem teknik anlamda vatandaşın gelir düzeyini tespit ettiğimiz süreç var. Koruyucu ve önleyici sosyal yardımların tespiti noktasında bu sürecimizi işleteceğiz. Aynı aileden birkaç kişi bu maaştan faydalanabilecek. Sosyal yardımlarımız hane temellidir”

“Vatandaşlık Maaşı Ne Zaman Verilecek?”

Bakan Derya Yanık, sorunun yanıtı olarak;

“Aile Destek Programı’ndan elde ettiğimiz tecrübeler ile önümüzdeki dönemde de bu programı devam ettirmeyi arzu ediyoruz. Programımızı bir anlamda bütüncül bir çevreye dönüştürüp koruyucu ve önleyici sosyal yardımı da içine alacak şekilde bir vatandaşlık maaşına dönüştürme çalışmamız var. Bunu önümüzdeki süreçte inşallah tekrar kamuoyuyla paylaşacağız” açıklamalarında bulundu.

Sabah

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş