Bakan Derya Yanık, Muş’ta 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları Programına Katıldı

Bakan Derya Yanık, Muş’ta 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları Programına Katıldı

Muş’ta düzenlenen “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programına katılan Bakan Derya Yanık, kentte bulunmaktan ve bireylerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Muş’un sadece somut olarak bir fethin kapısı değil, manevi fetihlerin de kapısı olduğunu belirten Yanık, Malazgirt’ten, bu topraklardan neredeyse bin yıl önce başlayan bir mücadeleyle Anadolu’nun vatan kılındığını söyledi.

Muş’u kalkındırmanın, geliştirmenin yapmaları gereken en önemli ödevlerden biri olduğunu belirten Yanık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde özveriyle gerçekleştirdikleri projelerin bu gündemi karşıladığını ifade etti.

“49 başlıkta sosyal yardım programı uyguluyoruz”

Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu’dan Uzak Asya’ya, Avrupa’ya kadar sosyal politikalarının takip edildiğini, iyi uygulamaların kendilerinden talep edildiğini anlatan Yanık, “2002 yılında Türkiye’de sadece 4 başlıkta sosyal yardım yapılıyordu. Sosyal devlet örneği olarak gözler Almanya gibi gelişmiş ülkelerin üzerindeydi. O gün gıptayla bakılan, gelişmişliğin bir göstergesi sayılan, bizim ülkemizde neden yok denilen sosyal yardımlar, bugün ülkemizin ürettiği refahın bir parçası, göstergesi” diye konuştu.

Tam 49 başlıkta sosyal yardım programı uyguladıklarını bildiren Yanık, eskiden bu yardımların yapılmadığını, bireylerin ihtiyaçlarının tespit edilmediğini vurgulayarak şunları kaydetti:

“Bugün arz odaklı dediğimiz sosyal yardım bakış açımızla vatandaşımızın hanesinde engelli, yaşlı, çocuk, şiddet ve yoksulluk mu var, ne varsa hepsini ayrı ayrı tespit edip ona uygun hizmet modelleri geliştiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle, sosyal yardım ihtiyaçlısı ailelerin 14 yaşa kadar olan çocuklarına kadar tip-1 diyabetli çocuklarımıza insülin ölçüm cihazlarını önümüzdeki süreçte dağıtacağız. Bu tamamen sahadan bize gelen bir talepti. Bir il ziyaretinde bir baba, yanında 12-13 yaşında belki o kadar da yoktu bir çocuk, dedi ki ‘Sayın Bakan şu çocuğun parmağı delik deşik. Şeker ölçümü için her gün en az 4-5 kere bu parmaktan kan alıyoruz. Buna destek istiyoruz. Cihaz var ama çok pahalı, bizim alma şansımız yok’ Biz bunu arkadaşlarımızla çalıştık ve dedik ki bireysel olarak başvurana tek tek verebiliriz ama bu çözüm değil. Belki bir sürü başka ihtiyaç sahibi aile var. O zaman biz bunu bir programa dönüştürelim. Tip-1 diyabetli çocukların şeker ölçüm cihazları sensörlerinin dağıtılması projesi böyle çıktı. Bir kişinin talebini bir programa dönüştürdük. Yaklaşık 11 bin çocuğumuzun bundan yararlanmasını bekliyoruz”

“İnsani Gelişme Endeksi Raporu’nda Türkiye 48. sırada yer aldı”

Ülke genelinde yürüttükleri tematik ve kapsayıcı sosyal yardım programlarıyla ihtiyaç sahibi bireylere 2002’den bugüne kadar 551,9 milyar lira sosyal yardım yaptıklarını bildiren Yanık, Bakanlığın kamunun yaptığı toplam sosyal yardımın yüzde 82’sini gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Sosyal yardımların merkezi bütçedeki payını 5 kat artırarak 2021’de yüzde 6,11’e yükselttiklerini ifade eden Yanık, şunları anlattı:

“Sosyal yardımları sadece ihtiyaç sahibi bireylerle sınırlamıyoruz. Asıl arzuladığımız ve gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz çalışmamız tüm bireylerin yüksek hayat standartları ile hayatlarını idame ettirmelerini sağlamak. Bu anlamda sosyal hizmetleri ve sosyal yardımları daha önce Cumhuriyet tarihimizde görülmemiş bir biçimde çeşitlendirdik ve miktarlarını da artırdık. Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletlerin yayınladığı İnsani Gelişme Endeksi Raporu’nda Türkiye geçen yıla göre 8 ülkeyi daha geride bırakarak 191 ülke arasında 48. sırada yer aldı”

Türkiye’nin, “çok yüksek insani gelişme” kategorisine üst üste üçüncü kez girdiğini kaydeden Yanık, bütün dünyanın küresel bir krizin ortasında mücadelesi devam ederken Türkiye’nin gelişmesini sürdüren ülkelerden biri olduğunu aktardı.

Bu gelişmenin yansımalarını kadın, çocuk, genç, yaşlı, öğrenci her kesime hitap eden dönemsel ihtiyaçları dahi gözeten sosyal hizmet ve sosyal yardım çeşitliliğinde görüldüğünü belirten Yanık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’ye yayılmış farklı hizmetleri gerçekleştiren kurumlarımızla bireylerin ihtiyacı olan her an yanlarındayız. 81 il ve ilçelerimizde bulunan 1003 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız (SYDV), 393 sosyal hizmet merkezimiz ve il müdürlüklerimiz ile gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Muş’ta da 6 SYDV bulunuyor. Vakıflarımız vasıtasıyla Muş’ta ihtiyaç sahibi ailelere her ay bakanlık olarak gönderdiğimiz periyodik pay, 2022 Ocak-Ağustos döneminde Muş özelinde 29,5 milyon lirayı buldu. Bugüne kadar Muş’a 2003-2022 yılları arasında 4,72 milyar lira kaynak aktardık”

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) ile bireyleri evlerinde ziyaret ettiklerini anlatan Yanık, şöyle devam etti:

“Ülke genelinde 2017’den bugüne kadar 4,2 milyon haneyi ziyaret ettik. Son açıkladığımız Ulusal Hane Ziyareti programımızla ülkemizde mevcut olan yaklaşık 26 milyon hanemizin tamamına girmiş olacağız. Elimizde ülkemizde hanelerimizin ihtiyacı var ya da yok durum neyse çok sağlam birebir teyit edilmiş, incelenmiş bir veri seti oluşacak. Arz odaklı sistemimizi tüm Türkiye’de 85 milyon vatandaşımızın tamamıyla buluşturacağız. Sahada 5 bin ASDEP görevlimiz, 10 bine yakın SYDV çalışanımızla toplamda 15 bin arkadaşımızla 26 milyon hanemizi ziyaret etmiş olacağız”

“Çocuk ailenin yanında kalsın istiyoruz”

Gençlere de evlilik öncesinde evliliğe hazırlık eğitimleri verdiklerini ve bu eğitimlerden Muş’ta 9 bin 998 kişinin faydalandığını kaydeden Yanık, evlilik sonrası aile danışmanlığı hizmetinden de 3 bin 53 kişinin yararlandığını bildirdi.

Risk altındaki çocuklara yönelik hizmetleri de yine aile odaklı sürdürdüklerini, çocukların aile kurumunun birlik ve bütünlüğü içinde sağlıklı büyümelerini sağlamanın temel amaçları olduğunu dile getiren Yanık, “Sadece yoksulluk sebebiyle bir çocuk haneden alınıp devlet bakımına ihtiyaç duyuyorsa, devlet ve kurum bakımına almayalım diyoruz. Çocuk ailenin yanında kalsın biz aileyi ekonomik olarak destekleyelim. Sosyal Ekonomik Destek bu anlamda en önemli çalışmalarımızdan biri ve ülke genelinde yaklaşık 174 bin çocuğumuzu bu hizmetle destekliyoruz. Muş’ta 2012’den bugüne kadar bu çocuklarımız için tahsis ettiğimiz Sosyal Ekonomik Destek miktarı 83 milyon lirayı buldu. Muş’ta kuruluş bakımında bulunan çocuklarımız için 2012’den bu yana 95 milyon lira kaynak aktardık” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın önemli hizmetlerinden birinin de kadınlara yönelik çalışmalar olduğunu belirten Yanık, bu hizmetler noktasında Bakanlığın temel hedeflerinden birinin toplumsal yaşamın her alanında kadınların konumunu güçlendirmek, fırsat eşitliği temelinde kadınlara alan açmak olduğunu dile getirdi.

Ülke genelinde engelli evde bakım yardımından 554 bin 578 kişinin yararlandığını bildiren Yanık, yardımın başlangıcından bugüne kadar yaklaşık 76 milyar lira engelli evde bakım yardımı sağladıklarını, Muş’ta da 4 bin 970 kişinin yararlandığı bu hizmet için 2006 yılından bu yana 742 milyon lira kaynak aktardıklarını ifade etti.

AK Parti Teşkilat Buluşması ve istişare toplantısına da katılan Bakan Yanık, daha sonra Muş Lalesi Çocuk Evleri Sitesi’nde çocuklarla bir araya geldi.

Ardından Muş Valiliği ve Muş Belediye Başkanlığını ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Yanık, Porsor Ana Kadın Kültür Merkezi’ne geçerek kadın kursiyer ve usta öğreticilerle buluştu.

Bakan Yanık, 2016 yılında İstanbul Beşiktaş’taki terör saldırısında şehit olan polis memuru Murat Yılmaz’ın Muş’ta yaşayan ailesini de ziyaret etti.

Yanık, ziyareti kapsamında ayrıca İl Yönetim Kurulu, Kadın Kolları, Gençlik Kolları üyeleri ve önceki dönem teşkilat mensuplarıyla Vefa Buluşmasında bir araya geldi.

aile.gov.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş