Avustralya’da ‘Bağışlanmış Organ Hayattır’ Demek İçin Yarışacaklar

Avustralya’da ‘Bağışlanmış Organ Hayattır’ Demek İçin Yarışacaklar

Böbrek nakli olan Selma Dilek ile karaciğer nakilli Teoman Erdoğan 15-22 Nisan’da Avustralya’nın Perth şehrindeki Dünya Organ Nakilliler Şampiyonası’nda yarışmak ve “Bağışlanmış Organ Hayattır” diyebilmek için hazırlanıyor.

“En Büyük Eksiğimiz Destek”

Erdoğan halen koşmanın yanı sıra, bisiklete biniyor ve masa tenisi oynuyor. Spora devam etmesinin çok sayıda nedeni var. Organ nakillilerin spor yapabileceğini gösteriyor. Türkiye’de çok düşük olan organ bağışına ilgiyi çekmeye çalışıyor ve ekliyor: “Spor geniş kitlelere ulaşabilmenin en uygun yöntemi”

Fenerbahçe atletizm takımında koşarken dereceler yaptığını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: “Fakat benim için önemli olan derecelerim organ nakli sonrasında kazandıklarım. 2019 Dünya Organ Nakilliler Şampiyonası’nda uzun atlama dünya beşinciliği, gülle atmada altıncılığı kazandım. Türkiye Masterler Atletizm Yarışları’nda Türkiye üçüncülüğü, 2022 Avrupa Organ Nakilliler ve Diyaliz Sporcuları Şampiyonası’nda gülle atmada Avrupa ikinciliği ve uzun atlama Avrupa üçüncülüğüm (ki bunlar Türkiye tarihinde Avrupa şampiyonasında kazanılan ilk madalyalar) var. En büyük eksiğimiz destek. Sadece kendi yakın ilişkilerimizle küçük destekler bulabiliyoruz maalesef”

Peki Dilek ve Erdoğan Dışında Türkiye’de Nakilli Sporcular Var mı?

Erdoğan, bu sorunun yanıtı olarak: “Kendi imkanlarımla iletişimde olduğum yaklaşık 25 sporcu var. Futbol, masa tenisi, badminton, yüzme, basketbol ve atletizm yapıyorlar. Dünya ve Avrupa şampiyonalarında gördüğüm kadarıyla, ülkeler içinde sadece bizim bir federasyonumuz yok. Bundan 10 yıl önce kimse ampute futbol takımını bilmiyordu. Fakat şimdi tüm Türkiye kazanılan Dünya Şampiyonası sonrası gözyaşları ve sevince boğuldu. Aynı başarı bedensel engelli yüzücülerimiz, softbol, basketbol ve diğer spor branşlarında yaşandı. Demek ki yeterli ilgi, destek görür ve bir federasyon çatısı altında toplanabilirsek ülkemiz başarıya ulaşabilir. Sporcu sayımız artar. Bize ilgi göstermeyenler bu kez sponsor olmak için uğraşırlar” açıklamasında bulundu.

İran “Gel Bizimle Yarış” Dedi

Erdoğan, İran Organ Nakilliler Federasyonu’nun birlikte yarışmalarını teklif ettiğini anlattı. Ancak Erdoğan bunu kabul etmemiş. Erdoğan; “İran bu yarışlarda başarılı. Çünkü yarışlardan önce götüreceği bütün sporcuları altı ay kampa alıyor. Madalya alanlara ayrıca para ödülleri veriyor. Ama karaciğerim Türkiye’de bağışlandı. Ameliyatımı burada Türk doktorları yaptı. Milyon dolar verseler başka ülke adına yarışmam. Ben Türkiye’deki sorunu çözmek istiyorum” dedi.

Son Avrupa şampiyonasında Dilek’in vizesi yetişmeyince Türkiye’den tek sporcu olarak Erdoğan katılmış. Erdoğan tek derdinin spor yoluyla organ bağışı sayısını artırmak olduğunu belirterek; “Bütün çabamın, emeğimin, haftanın beş günü antrenman yapmamın tek sebebi ülkede organ bağışı sayısını artırmak. Çocuklar organ nakli olamadığı için ölmesin. Ölen bir insanın sekiz kişiye hayat verme şansı var” dedi.

diken.com.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş