Avustralya Polisi, Demans Hastası Yaşlı Kadını Şok Tabancasıyla Vurdu

Avustralya Polisi, Demans Hastası Yaşlı Kadını Şok Tabancasıyla Vurdu

Avustralya polisinin, 17 Mayıs’ta demans hastası 95 yaşındaki kadını elinde bıçak olduğu için iki defa şok tabancasıyla vurup kafatasının çatlamasına neden olduğu olay, ülkede infial yarattı. Yürüteçle yürüyebilen ve 45 kilo olan Clare Nowland’a orantısız güç uygulayan polisler, eleştirilerin hedefi olurken olay hakkında soruşturma açıldı.

Avustralya’da polis, 17 Mayıs’ta yaşlılar evinde kalan demans hastası Clare Nowland’ın eline bir bıçak alarak dışarıya çıkması üzerine olay yerine gelerek yaşlı kadını şok tabancasıyla iki defa vurdu. Şok tabancasından gelen elektriğin etkisiyle yere düşen Nowland’ın kafatasında çatlama oldu ve hastanenin yoğun bakımında tedavi görmeye başladı. Olayın basına yansımasıyla ‘yürüteçle yürüyen ve 45 kilo’ olan Nowland’a orantısız güç kullanmakla suçlanan polis, eleştirilerin hedefi oldu. Polis yetkilileri olay hakkında soruşturma açtı.

Sosyal medyada polisin olaya dair vücut kamerası görüntülerinin yayımlanması için baskı yapılırken Avustralya Yeşiller Partisi Milletvekili Sue Higginson, “Bu polisler, bir bakım tesisinde 95 yaşındaki bir kadını bir kez değil iki kez şok vermek için nasıl bir yakın kişisel tehlike yaşadılar? Bu çok çirkin, bakıma ve şefkate ihtiyacı olan bir kişiyle karşılaştıklarında silaha uzanan polislerin, insanlar için oluşturduğu tehlikeyi bir kez daha gösteriyor” açıklamasını yaptı.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
Disqus ( )