Avrupa’da Yaşayan Türk Engellilere Antalya Tatili

Avrupa’da Yaşayan Türk Engellilere Antalya Tatili

Dünyanın gözde tatil kenti Antalya engelli turizmi alanında ön plana çıkmak ve turizmcilerin taleplerine cevap vermek için önemli bir adım attı. Avrupa Türk Engelliler Derneği (AVTED) Avrupa’da yaşayan engelliler için ‘Engelliye Tatil’ projesini başlattı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Valiliği de projeye destek veriyor.

Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan AVTED, ilk olarak eksiklerin tespiti ve giderilmesi için bedensel engelli İsmail Biçkici’yi 3 kişilik bakım personeliyle birlikte tatile gönderdi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Valiliği de projeye destek verdi. 24 Eylül’de Antalya’ya gelen İsmail Biçkici, 7 Ekim tarihine kadar Antalya’da kaldı.

Avrupa’da 1 milyon engelli

AVTED Başkanı Cemil Çelik, Avrupa’da devletin ve sigorta şirketlerinin bakıma muhtaç engelliye her yıl 15 günlük tatil için 5 bin Euro verdiğini belirterek, “Avrupa’daki bu pazarın İspanya yüzde 69’unu alıyor. Türkiye’nin aldığı pay ise binde bir oranında bunu arttırabiliriz” dedi. Sadece Almanya’da 80 binin üzerinde engellinin tatile çıktığını anlatan Çelik, “Avrupa’da toplam 1 milyona yakın engelli var. Ayrıca bir engelliyle beraber refakatçileri de geliyor ve rakam 3-4 milyona çıkıyor. Bu pazarı Türkiye’nin değerlendirmesi lazım” dedi.

En çok gezen işaret engelliler

Türkçe Almanca işaret dili tercümanı olan Cemil Çelik, engellilerin düşünüldüğünden daha fazla tatile çıkmaya meyilli olduklarını söyledi. Yapılan araştırmada dünyada en çok gezen insanların işitme engelliler olduğu sonucu çıktığını anlatan Çelik, “Görsel alanda görmek istedikleri için özellikle işitme engelliler çok seyahat ediyor. Avrupa’da 16 ile 50 yas arasında işitme engelli bireyler en az 5 ülke ziyaret etmiştir” diye konuştu.

Bazı işletmecilerinin bakış açısı yanlış

Türkiye’nin engelli turizmi konusunda çok fırsat teptiğini bildiren Cemil Çelik, “İlk bakış şu, işletmeciler işletmelerinde engelli görmek istemiyorlar. Bunun da sebebi, engelli turistlerin diğer turistlere vicdan rahatsızlığı verdiğidir. Bu düşünce çok ilkel ve çok yanlış. Eğitimsiz insanların düşünce yapısı bu. Avrupa’da tam tersi bir şekilde engelliye imkan sunan tesisler, insana değer verdiği için daha çok takdir alıyor” dedi.

Yaşadıkça

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş