Asgari Ücrette Kritik Gün! Bugün Açıklanacak

Asgari Ücrette Kritik Gün! Bugün Açıklanacak

Asgari ücreti tespit çalışmaları devam ediyor. Gelir vergisi ilk diliminin brüt asgari ücret düzeyine çıkarılması planlanıyor. Bugün saat 15.00’te Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022 yılında geçerli olacak olan yeni asgari ücreti açıklayacağı öğrenildi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2022 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları devam ediyor.

Yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren ve dolaylı olarak 30 milyona yakın kişiyi etkileyecek olan asgari ücrette zam kararının bugün çıkması bekleniyor.

Milyonlarca vatandaş 2022 yılında geçerli olacak yeni asgari ücretin ne kadar olacağını merak ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı konuyla ilgili önemli çalışmasını tamamladı. Şimdi gözler asgari ücreti belirleme komisyonunun 4. ve son toplantısını bekliyor. Yeni düzenlemeye göre asgari ücrete hazine desteği gelirken bu 2022 maaşını artıracak.

Öte yandan gelen son dakika bilgisine göre bugün saat 15.00’te Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2022 yılında geçerli olacak olan yeni asgari ücreti açıklayacağı öğrenildi.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.

Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Yeni Asır

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş