Apple, IOS 17 Kişisel Ses Özelliği ile Engelli Bireyler Daha Rahat Edecek

Apple, IOS 17 Kişisel Ses Özelliği ile Engelli Bireyler Daha Rahat Edecek

Apple yeni özelliklerini açıklamaya devam ediyor. IOS 17 güncellemesi ile İPhone kullanıcılarına sunulacak yeni özellikler art arda açıklanmaya devam ediyor. Bunlardan en dikkat çekicisi ise ‘Kişisel Ses’ özelliği oldu.

Dünya teknoloji devi Apple, her yıl sunduğu İPhone serileri ile pazardaki payını korumaya devam ediyor. Kullanıcılarına sunduğu yeni güncellemeleri ile de adından sık sık söz ettiren Apple, yeni IOS 17 güncellemesi ile özellikle engelli bireylerin akıllı cep telefonu kullanımını daha kolay bir hale getirecek.

IOS 17 güncellemesine dair yeni özellikler daha önce sızdırılmıştı. Bu özelliklere bir yenisi daha eklendi. IOS 17 ile kullanıcılara sunulacak yeni özellikler arasında ‘Kişisel Ses’ özelliği dikkatleri üzerine çekti. Bu özellik sayesinde, görme engelli ve konuşma engelli bireyler daha rahat bir şekilde akıllı cep telefonları ile iletişim kurabilecek.

“Cihazlar Kullanıcılarının Sesi ile Konuşacak”

IOS 17 güncellemesi ile kullanıcılara sunulacak kişisel ses özelliği ile İPhone ve iPad modelleri, kullanıcılarının sesi ile iletişim kurabilecek. Bu sayede, konuşma ve görme engelli kullanıcılar arkadaşları ve aileleri ile daha rahat bir şekilde iletişim kurabilecek. Webtekno’da yer alan habere göre Apple, İPhone ya da iPad’ler üzerinden belirlenen bir dizi metni yüksek sesle toplamda on beş dakikalık sesi okuyarak kişisel sesleri oluşturabilecek. Ayrıca kullanıcılar, istedikleri şeyleri yazarak oluşturulan sesle okutabilecek.

“Görme Engellilere Ayrı Bir Özellik”

Apple son olarak, görme engelli ya da kısmi görme kaybına sahip olan kullanıcılar için de yeni bir özelliğini gösterdi. Büyüteç’e gelen ve “işaretle ve konuş” olarak adlandırılan yeni mod kullanıcılara, metinler ve ses yolu ile fiziksel nesnelerle etkileşime girmesine imkan sunacak. Örneğin kamera mikro dalganın tuşlarına dokunan kullanıcılara iPhone ya da iPad cihazları, tuşun ne olduğunu sesli bir şekilde okuyacak. Bu sayede görme engelli ya da kısmi görme kaybına sahip olan kullanıcılar akıllı cep telefonlarını daha etkin bir şekilde kullanabilecek. Apple bu özelliklerin bu yıl içerisinde kullanıcılara sunulacağını ifade etti. Şirket tarafından yapılan bu açıklamada özelliklerin iOS 17’nin bir parçası olabilme ihtimalini ortaya çıkarttı.

olaymedya.com

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş

YORUMLAR

Wordpress (0)
Disqus ( )