Antalya’da Görme Engelliler için Trafikte Sesli Uyarı Sistemi Hayata Geçirildi

Antalya’da Görme Engelliler için Trafikte Sesli Uyarı Sistemi Hayata Geçirildi

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, görme engelli bireylerin yolun karşısına geçmelerini güvenli ve kolay hale getirmek için trafik ışıklarında Akustik Sesli Yaya Uyarı Cihazı sistemini hayata geçirdi. Uygulama ilk olarak Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği’nin bulunduğu Cumhuriyet Mahallesi’nde kuruldu.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı, engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Engelli bireylerin trafikte problem yaşamadan güvenle hareket etmelerine ve yolun karşısına güvenle geçmelerine olanak sağlayan Akustik Sesli Yaya Uyarı Cihazı, ilk olarak Cumhuriyet Mahallesi Akıncı Caddesi’ndeki trafik lambalarına kuruldu.

TRAFİK IŞIKLARINDA BUTON

Trafik lambalarına kurulan cihaz, ışıkların rengini söylediği gibi o anda bekleyen kişiye güvenle geçebilecekleri ya da durmaları gerektiğini yönünde sesli uyarıda bulunuyor. Uygulama etap etap genişletilerek tüm trafik ışıklarına aynı sistemin yerleştirilmesi hedefleniyor.

‘GÜVENLİ GEÇEBİLİYORUZ’

Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği Başkanı Kamil Çam, bu sistem ile birlikte bir görme engellinin yolun karşısına geçmesinin güvenli hale geldiğini ifade ederek, “Dernek binamızın da bulunduğu Akıncı Caddesi yoğun trafik akışının olduğu bir yer. Görme engelli bireyler yolun karşısına geçmek istediklerinde zor anlar yaşıyordu. Akan trafikte tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlardı. Büyükşehir Belediyemizle görüşerek sesli trafik ışığı yerleştirilmesi talebinde bulunduk. Bu talebimize hızla cevap verildi ve cihaz kuruldu. Şimdi görme engelli bir vatandaş tek başına bağımsız halde ışığı kullanarak, rahat ve güvenli şekilde karşıya geçebiliyor. Bu çalışma bizim için çok önemliydi. Bizim sesimizi duyan başta Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve ekibine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

TEMASSIZ VE SESLİ UYARI

Trafik ışıklarına entegre edilen Akustik Sesli Yaya Uyarı Cihazı pandemi önlemlerine uygun olarak temassız şekilde çalışıyor. Yolun karşısına geçmek isteyen engelli birey, avuç içini temas etmeden cihaza yaklaştırıyor. Cihaz geçme talebinin alındığını ve kırmızı ışığın yandığını sesli uyarı şeklinde söylüyor. Cihaz daha sonra yeşil ışığın yandığını ve yayaların yolun karşısına geçebileceğini bildiren sesli uyarıda bulunuyor.

DHA

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş