Antalya’da, Engelliler Haftası Nedeniyle Farkındalık Yürüyüşü Düzenlenecek

Antalya’da, Engelliler Haftası Nedeniyle Farkındalık Yürüyüşü Düzenlenecek

Antalya Kent Konseyi Engelliler Meclisi 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle 10 Mayıs 2023 günü Antalya Valiliği ile birlikte Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlik gerçekleştirecek. 10 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak program saat 10:00’da Yavuz Özcan Parkı’nda başlayacak Cumhuriyet Meydanı’nda devam edecek.

“Engelliler Haftası Nedir?”

Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında Birleşmiş Milletler’e bağlı 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel bir haftadır. Tüm dünyada engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının diğer insanlarla eşit ölçüde sağlanması, toplumlarda engelli kişilerin güçlendirilmesi amacı için bugün kutlanmaktadır.

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir sebeple bedensel, ruhsal, zihinsel ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetme, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanıyor. DSÖ Dünya Engellilik Raporuna göre, dünya nüfusunun yüzde 15’i yani 1 milyardan fazla insan engelli yaşıyor. Bu sayının 450 milyonunun zihinsel veya nörolojik bir hastalığı olduğu tahmin ediliyor.

antalyaekspres.com.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş