Antalya’da Afrika Sineğinin Isırdığı Adamın Hayatını Karardı

Antalya’da Afrika Sineğinin Isırdığı Adamın Hayatını Karardı

Çalışmak için Antalya’ya gelen adam burada hayatının şokunu yaşadı. Hiç tahmin edemeyeceği bir sebep onu öyle bir hale getirdi ki sokağa dahi çıkamaz oldu. 48 yaşındaki Murat Terzi Zonguldak’ta yaşıyordu ve 10 ay önce Antalya’ya şoför olarak çalışmaya gitti ama gittiğine pişman oldu çünkü yaşadığı ufacık bir olay yüzünden hayatı karardı.

Burada 48 yaşındaki Terzi’yi Afrika sineği ısırdı ve belirtiler baş göstermeye başladı. Halsizlik ve yürüme güçlüğü şikayetleri baş göstermesi üzerine hastaneye başvuran Terzi’nin yüzünde de yaralar oluştu.

Yapılan testlere rağmen hastalığı teşhis edilemeyen Terzi, İstanbul’a giderek burada iki ay tedavi gördü. Layşmanyaz teşhisi konulan Terzi tedavi sürecinin ardından iyileşti. Ancak hastalıktan geriye yüzündeki izler kaldı.

“Bir Isırıkla Hayatı Karardı”

Bir sinek ısırığıyla hayatı kararan 48 yaşındaki Murat Terzi, yaşadıklarını anlattı. “Antalya’ya gittim. Beni Afrika sineği diye bir sinek ısırmış. Ben bunun farkına varmamıştım. Nisan ayında gitmiştim Mayıs ayında uyku, yorgunluk, halsizlik başlangıcı oldu. Araba kullanamıyordum. Orada tedavi yaptırmak istediler ancak kabul etmedim. Zonguldak’a geldim. Burada bir teşhis koyamadılar. İstanbul’a tedavi için gittim” diyen Terzi sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çapa Tıp Fakültesi’nde tedavim başladı. Yüzümde yaralar çıktı, önce mantar hastalığından şüphelendik. Enfeksiyon bölümünde iki ay günü gününe yattım. Orada bu hastalığın layşmanyaz hastalığı olduğu tespit edildi. Yürüyemez hale geldim. Unutkanlık, uyku, halsizlik başladı. Hastaneden taburcu olduktan sonra bile yürüyemedim. Bir kilo yük dahi taşıyamıyordum.

Şimdi bile iyiyim görünüşte ama gücüm yok. Halen daha bir yıl boyunca tedavim sürecek. Başımdan böyle bir olay geçti. Ellerinden gelenin en iyisini Çapa Tıp Fakültesi’nde yaptılar. Devletten Allah razı olsun. Bir kuruş dahil para vermedim. Gerçekten çok pahalı ilaçlar var ama bir kuruş ödemedim. Allah devletimizden razı olsun”

“Sokağa Çıkamıyordum”

Yaralar sebebiyle tanınamayacak hale geldiğini anlatan Murat Terzi, “Akrabamın ya da dostlarımın düğünü oluyordu. Sokağa çıkamıyordum. Halen bile eski fotoğraflarımı gösteriyorum arkadaşlarım inanmıyor. Sokağa çıkamıyordum. Çok zor bir süreçti. Mecburen gidiyordum. Maske takıyordum. Beni gören dolmuşa binmek istemiyordu. Yanıma oturmak istemiyordu. Bulaşıcı olan bir hastalık olmamasına rağmen insanlar yanıma yaklaşmıyordu” diyen Terzi vücudunda özellikle kanını enfeksiyon sardığını belirterek tedavisinin devam edeceğini söyledi ve şu anda iyi olduğunu, yaralarının döküldüğünü söyledi.

“Doktordan Uyarı”

Öte yandan, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Rafet Koca, söz konusu layşmanyaz parazitinin sineklerle taşındığını ve sineğin paraziti bulaştırdığı her yerde yaralar meydana gelebileceğini ifade etti.

Türkiye Gazetesi

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş