Ampute Futbolun Yükselen Yıldızı Tuncay Efe

Ampute Futbolun Yükselen Yıldızı Tuncay Efe

TSK Spor Kulübü’nün antrenörü Yusuf Yıldız, Tuncay Efe’nin genç yaşta büyük bir yeteneğe sahip olduğunu belirtip, “Ampute futbolda önemli isimler yetişti, büyük başarılara imza attılar. Genç arkadaşımız bu anlamda çıtayı daha yukarı taşıyacak” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı’nda forma giyen Tuncay Efe Hankulu, 13 yaşında olmasına rağmen, Ampute Futbol Süper Lig’de kendinden büyük yaşta sporcularla maçlara çıkıp, yeteneğini ortaya koydu.

Geleceğin başarılı sporcu adayları arasında gösterilen Tuncay Efe Hankulu, ampute futbola başlamayı kendisi için bir dönüm noktası gördüğünü, engelinin futbol oynamasına mani olmadığını ve milli formayı giymek istediğini söyledi.

5 yaşındayken üçüncü kattaki evlerinin balkonundan düştüğünü ve sol bacağını kaybettiğini anlatan Tuncay Efe, “Kaza sonrası ailem hayatta kalmama sevinmiş ama bacağımı kaybetmeme çok üzülmüşler. Bu durum benim için de bir engeldi ama ampute futbola başladıktan sonra bakış açım değişti” diye konuştu.

BÜYÜKLERİMİ ÖRNEK ALIYORUM

Futbolun, zor zamanlarında, moralinin bozulduğunda kendisini mutlu ve teselli ettiğini vurgulayan Tuncay Efe, şunları söyledi:

“Ailem de bu sporun bana çok iyi geldiğini düşünüyor. Antrenmanlarıma getirip, götürüyorlar. Hafta içi 3-4 gün antrenmanım oluyor. Benden yaşça büyük ağabeylerimle birlikte oynamak çok güzel bir duygu. Özellikle küçük de olsa takıma bir fayda sağladığım anlarda çok iyi hissediyorum. Takımda ortak bir sevinç yaşandığında, alkışlandığımda, gol attığımızda çok heyecanlanıyorum. ‘Evet ben devam etmeliyim, benim yolum futboldan geçiyor.’ diyorum. Ampute futbolla tanıştıktan sonra yeni hedeflerim oldu. Milli takımda yer alabilmeyi çok istiyorum. Ampute futbola uzun yıllar hizmet edeceğim. İyi ki ampute futbol var. Eğer olmasaydı, Efe olarak ne yapabilirdim bilmiyorum. Şimdi ağabeylerim gibi hedeflere sahibim. Gelişimimi takip eden hocalarım ve bir bedel ödeyen gazi ağabeylerimi örnek alarak, bu formayı giymeye devam edeceğim. Eğitimime çok önem vereceğim. Engelli kardeşlerimin hepsine rol model olmak için çok çalışacağım. Engellilerin aileleri çocuklarına destek olmalı.”

MİLLİ TAKIMIN DEĞİŞMEZİ OLACAK

Türk Silahlı Kuvvetleri Rehabilitasyon Merkezi Engelliler Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı’nın antrenörü Yusuf Yıldız, Tuncay Efe’nin çok yetenekli olduğunu, kendisini geliştirmek için çok çalıştığını, antrenörleri olarak ona yardımcı olmak için çaba harcadıklarını belirtip, şunları söyledi:

“Ampute futbolda; İsmail, Osman, Rahmi, Barış ve daha bir çok yetenekli ve yıldız oyuncu yetişti. Hepsinin bu branşta ayrı bir yeri, kazandıkları önemli başarıları var. Tuncay’ın bu anlamda yeteneği ile çıtayı daha da yukarı taşıyacağına ve bu isimlerin bile önüne geçebileceğine inanıyorum. A Milli takımın değişmez ismi olacaktır ve gelecekte adından çok söz ettirecek.”

ENGELLİ KARDEŞLERİMİZİ BEKLİYORUZ

Tuncay Efe’nin başarılı bir sporcu olacağına inandığını söyleyen Ampute Futbol Milli Takımı Teknik Direktörü Osman Çakmak her engelli bireyin hem psikolojik hem de sportif açıdan profesyonel bir sporcu olması için çabaladıklarını dile getirip, “Tuncay Efe, gelecek vadeden, futbolu seven ve takımının neşe kaynağı olan genç bir sporcu kardeşimiz. Efe kardeşimiz gibi diğer engelli kardeşlerimizi de kazanmak, var olan bir engeli, engel olarak görmemeleri adına onlara yardımcı olmak istiyoruz” diye konuştu.

Hürriyet

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş