Akarca Plajı Mavi Bayrağını Geri Aldı

Akarca Plajı Mavi Bayrağını Geri Aldı

İzmir’de 4 yıl önce mavi bayrağını kaybeden Akarca plajı, yoğun çalışmaların ardından yeniden kazandığı bayrağı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in katıldığı törenle aldı. Başkan Tunç Soyer, “Uluslararası standartlarda temiz, güvenli ve sağlıklı olduğumuzu göstermek zorundayız” dedi. Bugün aynı zamanda 6 plajda engelli rampası kullanılabilir hale geldi. 12 ilçeye de engelli yurttaşların kullanımına uygun nakil aracı hibe edildi.

Türkiye’nin ilk Mavi Bayrak Koordinasyon Birimi’ni kuran İzmir Büyükşehir Belediyesi, çalışmaları kapsamında kente yeni mavi bayraklı halk plajları kazandırmayı sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında mavi bayrak ödülünü kaybeden Seferihisar’daki Akarca plajını eski kalitesine kavuşturdu. Yoğun çalışmaların ardından Akarca plajına İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından periyodik olarak alınan tüm su numunelerinin uygun çıkması üzerine plaja Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından mavi bayrak ödülü yeniden verildi. Böylece İzmir’de mavi bayraklı plaj sayısı 66’ya yükseldi.

“12 İlçeye Engelli Kullanımına Uygun Nakil Aracı”

Başkan Soyer engelli rampasıyla Akarca Plajı’nın herkes için erişilebilir, engelsiz plaj olma unvanını kazandığına da dikkat çekerek, “Selçuk Pamucak, Menderes Gümüldür, Çeşme Ilıca, Karaburun Ardıç, Dikili halk plajıyla birlikte Akarca plajı 6 engelsiz plajımızdan biri. 6 plajı da engelli kardeşlerimiz için uyumlu hale getirdik. 6 plajda engelli rampası bugün kullanılabilir hale geldi. Güzelbahçe, Ödemiş, Beydağ, Selçuk, Bayındır, Torbalı, Menemen, Kemalpaşa, Kiraz, Menderes, Çeşme ve Karaburun’a da engelsiz hizmet aracı hibe ettik. Bu araçlara 8 milyonluk yatırım yaptık. İstiyoruz ki engelli kardeşlerimiz bu olağanüstü güzel şehrin tadını kolaylıkla çıkarabilsinler. Bu şehrin imkanlarından faydalanabilsinler. Güzel günleri hep birlikte kuracağız. Bu güzel coğrafyada, bu cennet vatanda çok daha mutlu bir geleceği birlikte inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş