Adli Tıp’tan Engelli Çocuk İstismarına Skandal Rapor: Rızası Var!

Adli Tıp’tan Engelli Çocuk İstismarına Skandal Rapor: Rızası Var!

Adli Tıp’ın Manisa’da öldürülen 15 yaşındaki engelli çocukla ilgili hazırladığı raporda, çocuğun “cinsel ilişki için göstermiş olduğu rızanın sonuçlarını algılama yeteneğinin gelişmiş olduğu” iddia edildi.

Adli Tıp Kurumu, Manisa Salihli’de cinsel istismara uğrayan ve öldürülen 15 yaşındaki zihinsel engelli Zehra Çelik ilgili hazırladığı raporda, öldürülen Çelik’in “cinsel ilişki için göstermiş olduğu rızanın anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin gelişmiş olduğunu” iddia etti. Çelik’i istismar eden İsmail Karakoç, cinayetten “ağırlaştırılmış müebbet” alsa da istismardan beraat etti.

Birgün’den Uğur Şahin’in haberine göre, Salihli’de kaybolan özel eğitim öğrencisi olan ve tarım işçisi olarak tarlalarda çalışan 15 yaşındaki Zehra Çelik’in cesedi 13 Haziran 2020’de DSİ’ye ait su kanalında bulundu. Ailenin kızlarını suya attığından şüphelendiği İsmail Karakoç, olayın ardından önce gözaltına alındı, sonra da serbest bırakıldı. Bu aşamada olay yerinde keşif bile yapılmadı. Karakoç ile ailesi de ertesi günün sabahında Salihli’yi terk etti ve Gebze’ye taşındı.

Çelik ailesinin avukatı Ece Çam’ın dosyayı ısrarlı takibi üzerine, soruşturma derinleştirildi. Çelik’in ölümünün üzerinden geçen bir yılın sonrasında İsmail Karakoç ile annesi Gülten Karakoç, 13 Haziran 2021 tarihinde tutuklandı. Salihli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 7 Temmuz tarihli iddianamesiyle birlikte İsmail Karakoç’un “çocuğu kasten öldürme”, “çocuğun nitelikli istismarı” ve “yağma” suçundan yargılanmasına başlandı. Anne Gülten Karakoç’un da “Yardım bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeme sonucu ölüme neden olma” suçundan cezalandırılması istendi.

1. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun 19 Ocak tarihli raporunda, “Zehra Çelik’in girmiş olduğu cinsel ilişki için göstermiş olduğu rızanın hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin gelişmiş olduğu” belirtildi. Salihli Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen ve üç doçent, dört profesör bir de adli tıp uzmanı tarafından hazırlanan 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun 25 Mayıs tarihli mütalaasında ise Çelik’e daha önce engelli raporu verildiği kaydedilerek, şunlar dile getirildi:

“Kurulumuzun 19 Ocak 2022 tarihli mütalaasında, “Adli dosyada kayıtlı bilgiler ve mevcut tıbbi belgeler birlikte değerlendirildiğinde, kişinin ’15 yaşını doldurduktan sonra girmiş olduğu cinsel ilişki için göstermiş olduğu rızanın’ hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğinin gelişmiş olduğunun kabulü gerektiği kayıtlıdır. Kişinin suç tarihi itibarıyla kendisine karşı işlendiği iddia edilen öldürme suçuna karşı beden ve ruh bakımından kendisini savunabileceğinin kabulü gerektiği oy birliğiyle mütalaa olunur”

“Sanık Cinsel İstismardan Beraat Etti”

Çelik’in öldürülmesi ve cinsel istismara maruz bırakılmasına ilişkin dört duruşma yapılırken Salihli Ağır Ceza Mahkemesi, kararını 7 Ekim’de verdi. Savcının mütalaasının ardından kararını açıklayan mahkeme, Adli Tıp Kurumu’nun raporu doğrultusunda, İsmail Karakoç’un cinsel istismardan beraatına hükmetti. Mahkeme, sanık Karakoç’un bilinmeyen nedenle çıkan tartışma sonrasında Çelik’i su kanalına attığını belirterek, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mahkeme, sanık Karakoç’un pişmanlık göstermediğine vurgu yaparak, cezada indirim yapmadı. Oybirliğiyle alınan kararla, sanık Karakoç, “yağma” suçundan da beraat ederken, anne Gülten Karakoç’un da “Yardım veya bildirim yükümlülüğünün yerine getirilmemesi” suçundan beraatına hükmedildi.

Avukat: “Rapor Facia”

Kararı istinafa taşıyacaklarını aktaran Avukat Ece Çam, Adli Tıp Kurumu’nun raporu için, “Adli Tıp tarafından hukuka aykırı ve sanığı aklamaya yönelik bir rapor verilmiştir. Oysa bu rapor, mutlaka çocuklarla konuşularak verilmesi gereken bir rapor. Engelli olduğu için ifadesi alınsaydı bile, rızası geçerli olmayacaktı. Hayatta olmadığı için hiç ifadesi alınamayan çocuğun istismar eylemine karşı rızasının kesin olarak var olduğunun kabulü yönünde verilen rapor faciadır. Bu rapor doğrultusunda, sanığa engelli çocuğa karşı gerçekleştirdiği ‘cinsel istismar’ suçundan beraat kararı verildi”

Birgün

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş