Adana’da, Hurdacı Mühendisten Engellilere Umut Olacak Proje

Adana’da, Hurdacı Mühendisten Engellilere Umut Olacak Proje

Adana’da hurdacılıkla geçimini sağlayan Göncü Musa Zeytun, mühendis oldu. Yerli yazılımla geliştirdiği ‘iletişim’ projesiyle Çin’de üçüncülük elde eden Zeytun, “Dünyadaki 500 milyon işitme engelli bu programla engelleri aşacak” dedi.

Adana’da Mehmet (78) ve Münevver (70) Zeytun çiftinin 9 çocuğundan biri olan Göncü Musa Zeytun (30), çocuk yıllarında mekatronik mühendisi olmak istedi. Maddi zorluklara rağmen hayalinden vazgeçmeyen Zeytun, hurda ve kağıt toplayıcılığı dahil her işi yaptı. Zeytun, yaşadığı zorluklara rağmen zekası, hırsı, azmi ve kararlılığı ile mühendis oldu.

İşitme engelli arkadaşı Gizem Eke ile iletişim kurarken çok zorlanan Zeytun, işitme engellilerin rahat bir şekilde iletişim kurabilmeleri için ‘Dostext’ isimli yazılım programını geliştirdi. Program ile ‘merhaba’ diyen bir kişinin söylediği söz, işitme engelli kişiye işaret diliyle, işitme engellinin işaret diliyle anlattıkları ise karşı tarafa yazı olarak iletiliyor.

“Yatırım için destek bekliyor”

Göncü Musa Zeytun’un projesi, ilk olarak WIIPA tarafından mayıs ayında İstanbul’da düzenlenen ‘1Idea 1World’ yarışmasında ikincilik, temmuz ayında ise Çin Expo’da düzenlenen yarışmada dünya üçüncülüğü elde etti. Desteğe ihtiyaçları olduğunu belirten Zeytun, “Dünyada 500 milyon işitme engelli var. Hepsinin hayatını kurtaracak projeyi Türk gençleri yerli ve milli imkanlarla geliştirdi ve patentledi. Bu yazılım, birçok işaret ve konuşma dilinde bütün dünyaya hizmet verecek. Yazılımımız yerli, çözümümüz evrensel. Bizim Dostext olarak yatırım ihtiyacımız devam ediyor. 3 milyar dolarlık piyasa için 300 bin dolarlık bir yatırıma ihtiyacımız var” dedi.

aksam.com.tr

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş