ABD’de Engelli Çocuk Sayısında Artış

ABD’de Engelli Çocuk Sayısında Artış

ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından yeni yayınlanan bir rapora göre, ABD’li çocuklar arasında engellilik oranları giderek artıyor. Engelli çocukların çoğunu ise Amerikan yerlileri oluşturuyor.

ABC News’in haberine göre; ABD’de 2019’da yapılan araştırmalar 3 milyondan fazla çocuğun, on yıl öncesine göre daha yüksek bir engele sahip olduğunu gösteriyor.

Yüzde 5,9’luk oran ile Kızılderili çocuklar en yüksek engelli oranına sahip. Kızıl derilileri yüzde 5,2 ile birden fazla ırktan olan çocuklar, yüzde 5,1 ile de siyah çocuklar izliyor. Yoksulluk sınırının altında yaşayan çocukların yüzde 6,5’i engelliyken, yoksulluk sınırının üzerinde yaşayan çocukların ise yüzde 3,8’i engele sahip. Bu durum engellilik oranında hane halkı gelirinin de bir payı olduğunu gösteriyor.

Boston Brigham ve Kadın Hastanesinde bir kulak burun boğaz uzmanı olan Dr. Regan Bergmark, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.

“Irksal ve etnik gruplar, özellikle Kızılderili ve siyah Amerikalıların bakıma erişimleri zayıf ve aynı kalitede sağlık hizmetlerine erişemiyorlar.”

ABC News

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş