ABD’de, Cumhuriyetçi Senatör Basın Açıklaması Yaparken 2.Kez Dondu Kaldı

ABD’de, Cumhuriyetçi Senatör Basın Açıklaması Yaparken 2.Kez Dondu Kaldı

ABD’de, Cumhuriyetçi Senatör Mitch McConnell, ikinci kez basın mensuplarına açıklama yaptığı sırada dondu kaldı. McConnell, yaklaşık 30 saniye süreyle hareketsiz kaldı. Senatörün ikinci kez basının sorularını yanıtlarken, donup kalması sosyal medyada geniş yankı uyandırdı. Cumhuriyetçi Senatör, en son 26 Temmuz’da yine gazetecilere açıklama yaparken, bir süre hareketsiz kalmıştı.

Mitch McConnell’ın yaşadığı bu durum daha önce yaşadığı beyin sarsıntısıyla ilişkilendirilmiş ancak senatör sağlığının iyi olduğu ve çalışabilecek durumda olduğu açıklamasını yapmıştı.

81 yaşındaki McConnell, son olarak Kuzey Kentucky Ticaret Odası’nın etkinliğinde basına açıklamalarda bulunurken, dondu kaldı. Bir süre sonra yardımcılarından birinin yanına yaklaşmasıyla kendine gelen ve gazeteciden sorusunu tekrarlamasını isteyen senatörün, sesinin titrek ve oldukça sessiz olduğu görüldü.

McConnell, ön seçimlerde Donald Trump’ı destekleyip desteklemeyeceğini sorusuna açıklık getirmezken, Kentucky Başsavcısı Daniel Cameron’un Cumhuriyetçilerin eyalet valisi adayı olması konusunda en iyi aday olduğu görüşünü dile getirdi.

McConnell’ın görev süresi 2026 yılında sona eriyor. ABD’li seçmen ise artık Kongre’de yaşlı siyasetçi istemiyor. Ipsos araştırma merkezinin kasım ayında gerçekleştirdiği bir ankete göre ABD seçmenin yüzde 61’i, kendilerini Kongre’de temsil eden siyasetçilerin oldukça yaşlı olduğu görüşünde.

ABD’de 80 yaşındaki Başkan Joe Biden tekrar aday olmak için hazırlanırken, Senato’da yaş ortalamasının 64’ün üzerinde olduğu gözüküyor.

90 yaşındaki Demokrat Parti Senatörü Dianne Feinstein bu yıl geçirdiği önemli hastalıklar yüzünden Senato çalışmalarına uzun süre katılamadı.

Cumhuriyetçilerin en güçlü adayı görünen eski Başkan Donald Trump ise 77 yaşında.

Euronews

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş