ABD’de, 104 Yaşındaki Kadın Dünyanın En Yaşlı Hava Dalışçısı Olmaya Aday

ABD’de, 104 Yaşındaki Kadın Dünyanın En Yaşlı Hava Dalışçısı Olmaya Aday

Dünyanın en yaşlı hava dalışçısı olmayı hedefleyen 104 yaşındaki Chicagolu Dorothy Hoffner, dün 4 bin 100 metre yükseklikten yaptığı ikili hava dalışı sonrasında Illinois eyaletinin kuzeyinde bir havaalanına başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Chicago Tribune gazetesinin haberine göre Dorothy Hoffner, Chicago’nun 140 kilometre güneybatısındaki Hava Dalışı Havaalanı’na alkışlar arasında iniş yaptıktan sonra “Yaş sadece bir rakamdan ibarettir” dedi.

Guinness Dünya Rekorları’na göre dünyanın en yaşlı hava dalışçısı, 2022 yılı Mayıs ayında atlayışını gerçekleştiren 103 yaşındaki İsveçli Linnea Ingegard Larsson. Chicago’da yayın yapan yerel televizyon kanalı WLS-TV, Chicago’daki Hava Dalışı Havaalanı’nın Guinness Dünya Rekorları ile Hoffner’in hava dalışını tescillemek için işbirliği yaptığını söyledi.

“İlk deneyimi 4 yıl önceydi”

Hoffner, ilk hava dalışını 100 yaşında gerçekleştirmişti. Pazar günü yürütecini aprondaki Skyvan uçağının önünde bırakan Hoffner, hava dalışı yapmak için uçakta bulunanlara katılmak için başkalarının da yardımıyla uçağın merdivenlerini tırmandı.

Hoffner, 100 yaşındaki ilk hava dalışını, uçaktakilerin kendisini ittirmesiyle yapmıştı. Ancak ABD Paraşüt Birliği’nin sertifikalı eğitmeniyle Pazar günkü dalış için Hoffner, atlayışın kendi yapmakta ısrar etti.

Uçak havalandığında ve atlayış için arka kapısı açıldığında sakin ve özgüvenli görünen Hoffner, açık kapının kenarına gelip kendini boşluğa bıraktı. Hava dalışı, yedi dakika sürdü.

Arkadaşları Hoffner’ı tebrik etmek için yanına koşarken içlerinden biri kırmızı yürüteci getirdi. Bir gazetecinin yeryüzüne geri dönmenin nasıl bir his olduğu şeklindeki sorusuna şöyle yanıt verdi: “Şahane, gökyüzünde olmak olağanüstüydü. Çok keyifliydi, daha güzel olamazdı”

Hoffner, başarılı atlayışından sonra odağını yeni hedeflere çevirdi. Doğma büyüme Chicagolu olan ve Aralık ayında 105 yaşına gidecek olan Hoffner’ın bir sonraki hedefi, sıcak hava balonuna binmek olabilir.

voaturkce.com

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş