“8. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri” Etkinliği Gerçekleştirildi

“8. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri” Etkinliği Gerçekleştirildi

Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, KKTC Engelsiz Bilişim Platformu ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu işbirliği ile 25 Aralık 2020 tarihinde çevrimiçi olarak “8.KKTC Engelsiz Bilişim Günleri” etkinliği gerçekleştirildi.

Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, KKTC Engelsiz Bilişim Platformu ve Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu işbirliği ile Türkiye’de yürütülen engelsiz bilişim faaliyetlerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de gerçekleştirilmesi, buradaki tecrübelerin aktarılması ve farkındalığın sağlanması için 25 Aralık 2020 tarihinde çevrimiçi olarak “8.KKTC Engelsiz Bilişim Günleri” etkinliği gerçekleştirildi.

Program; AÇSHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan KOÇ, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet ATAÇ, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer ŞAMLIDAĞ, KKTC Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Prof. Dr. Zehra ALTINAY, Türkiye Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Özhan KALAÇ’ ın açılış konuşmaları ile başladı. Ardından açılış paneli düzenlendi.  Program, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri YOUTUBE kanalı üzerinden canlı yayınlandı.

Açılış konuşmalarında Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan KOÇ sözlerine erişilebilirliğin, toplumsal hayata katılımın en temel gerekliliklerinden olduğunun vurgusunu yaparak başladı. Erişilebilirliğin öneminden bahsettikten sonra erişilebilirlik konusunda Genel Müdürlük olarak yapılan düzenlemelerin içeriğine değindi ve Erişilebilirlik Ödülleri Kampanyası çerçevesinde yapılan bu çalışmaların geniş kitlelere ulaştığını belirterek, bu organizasyonun çalışmalara katkı vereceğini ifade etti.

KKTC Engelsiz Bilişim Platformu Koordinatörü Prof. Dr. Fahriye ALTINAY moderatörlüğünde  yapılan  “Türkiye ve KKTC’de Engelsiz Bilişim Çalışmaları” başlıklı Açılış Panelinde, AÇSHB Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Erişilebilirlik Daire Başkan V. Dr. Deniz ÇAĞLAYAN GÜMÜŞ; son bir yılda Genel Müdürlük tarafından yürütülen bilgi ve iletişim teknolojilerinin erişilebilirliğine yönelik çalışmaları aktardı. Panelde ayrıca KKTC Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu’ndan Prof. Dr. Hüseyin UZUNBOYLU ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Melek KANLI KKTC’de yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdiler.

Programda daha sonra “Sivil Toplum Örgütleri Faaliyetleri”, “Engelli Haklarının İzlenmesi” ve “Projeler ve Hizmetler” başlıklı üç paralel oturumlu panel daha gerçekleştirildi. Son oturumda ise Moderatörlüğünü Girne Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gökmen DAĞLI’nın yaptığı ve  Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gonca TELLİ,  Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zehra ALTINAY, TC Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı, Engelsiz Beştepe’ten Banu Türkuğur ŞAHİN ve  Eğitimde Görme Engelliler Derneği Başkanı  Emre DAŞGIN’ın katıldığı “Türkiye ve KKTC’de Örnek Engelsiz Bilişim Uygulamaları” konulu panel düzenlendi.

Etkinlikte, sivil toplum örgütleri, ilgili bakanlık, kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerin katılımı ile Türkiye ve KKTC’de engelsiz bilişim çalışmaları, sivil toplum örgütleri faaliyetleri, engelli haklarının izlenmesi ile projeler ve hizmetler ana başlıklarında 4 farklı panel düzenlendi. Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde engellilere yönelik yürütülen bilişim teknolojileri ve hizmetleri alanında yapılan mevcut çalışmalar, yasal düzenlemeler, başarılı örnekler ve sorunların masaya yatırıldığı 8. KKTC Engelsiz Bilişim Günleri, katılımcıların iyi dilek ve temennileriyle sona erdi.

Programda simultane İşaret Diline çevirisi yapıldı.

ailevecalisma.gov.tr/eyhgm

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş