Vitra’dan herkes için tasarımla engelsiz çözümler.

Vitra’dan herkes için tasarımla engelsiz çözümler.

7 Kiloluk Beyin Felci Hastası Faid’in Hayat Savaşı

7 Kiloluk Beyin Felci Hastası Faid’in Hayat Savaşı

Suudi Arabistan’ın Mart 2015’ten beri devam eden Yemen saldırısının sonucu hayatta kalma savaşından kurtulan 7 yaşındaki Faid Samim Sanaa’daki bir hastanede yatakta kıvrılmış halde yatıyor. Beyin felci ve yetersiz beslenme nedeniyle yeni bir hayat mücadelesi veren çocuk 7 kilogram ağırlığında.

Yemen’de Sanaa’da bulunan Al-Sabeen Hastanesi’nde görevli yetkili doktor Rageh Muhammed, Faid Samim’in hastaneye geldiği zaman neredeyse ölmek üzere olduğunu söyledi. Beyin felci ve şiddetli yetersiz beslenmeden müzdarip olan çocuk için doktor ‘Şükürler olsun ki gerekli olanı yaptık ve iyileşme göstermeye başladı’ ifadesini kullandı.

Reuters’in haberinde, sadece 7 kilogramın biraz üzerinde ağırlığı olan Faid Samim’in kırılgan gövdesinin, hastanedeki bir battaniyenin neredeyse dörtte birini kaplayacak ölçüde olduğu belirtildi.

Yetersiz beslenme vakaları artıyor

Ailesi kontrol noktalarından ve hasar görmüş yollardan geçerek Sanaa’nın 170 km kuzeyindeki Al-Jawf’tan hastaneye çocuklarını getirmeyi başardı. Faid’in ilaçlarını veya tedavisini karşılayamayan ailenin, tedavi için bağışlara güvendiği belirtildi.

Doktor Muhammed, ülkede yetersiz beslenme vakalarının arttığını ve yoksul ebeveynlerin çocuklarının tedavi edilmesi için yabancıların nezaketine veya uluslararası yardıma güvenmek zorunda kaldığını söyledi.

Faid Samim Sanaa'daki bir hastanede yatakta kıvrılmış halde yatıyor

Faid Samim Sanaa’daki bir hastanede yatakta kıvrılmış halde yatıyor

BM’nin kıtlık uyarısı

Birleşmiş Milletler’in (BM) dünyanın en büyük insani krizi olarak tanımladığı 6 yıllık savaşta kıtlığın hiçbir zaman resmi olarak ilan edilmediği belirtilirken, nüfusun yüzde 80’inin yardıma muhtaç durumda olduğu ifade edildi.

BM’nin 2018’in sonlarında yaptığı kıtlık uyarıları, yardımların artmasına neden olsa da koronavirüs kısıtlamaları, çekirgeler, seller ve 2020 yardım müdahalesinin önemli ölçüde yetersiz finansmanının açlığı daha da şiddetlendirdiği açıklandı.

Yemen’deki savaşta 100 binden fazla insanın hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Reuters

KATEGORİLER
ETİKETLER
Bunu Paylaş