Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sağlık

Yaşlı Bakım Ekonomisi Başkentte Ele Alınacak

Resim : Yaşlı beye bakarak gülen sağlık personeli bayan.

"Üçüncü Uluslararası Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi", Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş başkanlığında, Medikal Turizm Derneği (MTD) koordinasyonu ile 1-2 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek.

Yaşlılık çözümlerinin geliştirilmesinde öncü "Üçüncü Uluslararası Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi". aynı zamanda "Dünya Yaşlılar Günü" olan 01 -02 Ekim tarihlerinde Ankara Sheraton Otel'de Medikal Turizm Derneği tarafından. Uzm. Dr. Sinan İbiş koordinasyonunda ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş başkanlığında gerçekleştirilecek.

Yaşlı bakımı ekonomisinin ülkelerin gayrisafi milli hasılalarını zora sokacak düzeylere ulaşmış durumda olduğunu belirten Sinan İbiş. kongre ve konuyla ilgili şunları söyledi: "Özellikle Amerika. Japonya, Almanya. Kanada ve İngiltere gibi dünyanın büyük ekonomileri ile AB ülkelerinde yaşlılığın doğurduğu sonuçların ekonomik maliyetleri, bu ülkelerin ekonomilerini alt üst edecek seviyelere ulaşmak üzere.

"60 MİLYAR CİRO YAPABİLİRİZ"

AB ülkelerinden İskandinav ülkeleri başta olmak üzere Norveç ve Danimarka yaşlılarını kendi tercihleri dikkate alınarak yaşamak için başka ülkelere gönderebiliyor. Almanya yaşlılarını Polonya'da daha ekonomik maliyetlerle baktırmaya başladı. Norveç yaklaşık 850 bin emekli ve yaşlı vatandaşını İspanya. Yunanistan. Maldivler gibi ülkelere gönderiyor. Türkiye maalesef bu ekonomi içerisinde yer almıyor, çiinkü Türkiye'nin turizm aktörleri kendilerini global tur operatörlerine teslim etmiş, başka bir düşünceleri yok. Ama bizler bugün 36 milyon turistten 33 milyar EURO ciro yapabiliyorsak yaşlı bakımı turistinden 60 milyar ciro yapabiliriz."

YAŞLI BAKIMINDA NİTELİKSİZ ELEMAN

Amaçlarının Türkiye'deki yaşlı bakımı konularındaki tüm süreçleri geliştirmek ve global piyasalardaki yaşlılığın doğurduğu zorlukların çözümünde de rol üstlenmek olduğuna vurgu yapan İbiş. şöyle devam etti: "Şu an ülkemizde TÜİK kayıtlarına göre 20 bin kişi yaşlı bakımı elemanı olarak mesleklendirilmiş. ancak bu kişiler yaşlı bakımı elemanı olarak çalışmamakta. Yaşlı bakımı hizmeti Gürcistan. Türkmenistan. Kırgızistan gibi Türk cumhuriyetlerinden gelen niteliksiz, kayıt dışı insanlar ile sağlanmakta.

Kongremizi destekleyen devlet kuruluşlarımız: Cumhurbaşkanlığı. Başbakanlık Tanıtma Fonu. Kültür ve Turizm Bakanlığı’dır. Kongremizin gerçekleşmesinde Ankara Üniversitesi. Hacettepe Üniversitesi. Avrasya Üniversitesi, Beyoğlu Belediyesi. Samsung Türkiye. Siyo İnşaat Gıda A.Ş.. Flavius Klinikleri A.Ş.. Ankara Kalkınma Ajansı. Pricevvaterhousecoopers, Darülaceze Vakfı. Yaşlılar ve Engelliler İçin Elele Derneği Belçika. turizmhaberleri.com, spawellness.com, populersaglikdergisi.com. Angikad.Tüsiav, AgneTours kurumlan, Kadıköy life dergisi ile de işbirliği gerçekleştirilmektedir."

30.09.2015 - Başkent

Değerlendir (Henüz oy almamış)