Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sağlık

Umut Işığı Projesi İle Engelliler Heyet Raporu Alabilecek

Resim: Zarf içinde bir rapor.

Proje ile bine yakın engelli evlerinden özel araçla alınarak Mersin Devlet Hastanesine getirilecek ve heyet raporları çıkarılacak.

Mersin Sağlık Müdürü Çağlar Çatak, heyet raporu alan engellilerin yasal, sosyal hak ve ayrıcalıklarından yararlanabildiğine dikkat çekerek, "Birçok engelli bu hak ve ayrıcalıklarını bilmemekte, bilenlerin de büyük bir kısmı bunlara ulaşmakta sıkıntı çekmektedir. Engellilerin sağlık hizmetine ulaşımının umut istasyonu aracılığıyla kolaylaştırılması yoluyla diğer hak ve ayrıcalıklarını tanıması ve ulaşımı da kolaylaşmış olacaktır. Umut istasyonunda kullanılan eğitim videoları ve danışmanlık hizmetleri aracılığıyla engelli bireyler ve ailelerinin kendilerine yönelik hak ve hizmetler konusunda farkındalığı artmış olacak." dedi. İstasyon şeklinde bir birim oluşturularak hizmetin daha kaliteli ve sistemli olmasının sağlandığını belirten Çatak, engelli nüfusunun yoğunlaştığı merkez ilçelere hizmet veren Mersin Devlet Hastanesinin istasyon olarak tercih edildiğini kaydetti.

12 aylık proje süresince 9 bin 682 olan engelli nüfusunun en az yüzde 10'una ulaşılmayı hedeflediklerini ifade eden Çatak, çalışmanın pilot uygulama olarak tasarlandığını belirtti Projenin başarılı olması halinde diğer hastanelere yaygınlaştırılmasının planlandığını anlatan Çatak, "Çalışma kapsamında hastaneye ulaşımı sağlanacak engelli vatandaşlara telefonla randevu usulüyle ulaşılması planlanmaktadır. Bu yöntemin tercih edilmesinin sebebi hem engellilerin hastane hizmetlerinden yararlanma kalitelerini arttırmak hem de hastanenin işleyişinin aksamamasını sağlamaktır." diye konuştu. Engellilerin ülkenin önde gelen sosyal sorunlarından bir tanesi olduğuna dikkat çeken Çatak, "Engellilerin vatandaşlık haklarından yararlanabilmesine yönelik birçok çalışma yürütülmektedir. Engellilerin sağlık, iş, vergi muafiyetleri gibi haklarından yararlanabilmesi için öncelikli yasalarımız gereği engelli tanımına uymaları gerekmektedir. Bu da ancak heyet raporu ile sağlanabilir. Projenin engellilerin sağlık hizmetine erişimini kolaylaştırması aynı zamanda hak ve ayrıcalıklarına ulaşabilmelerini de kolaylaştırması demektir. Projenin uygulanacağı üç hastanemizden biri olan Mersin Devlet Hastanesi Çukurova Kalkınma Ajansı 2008 Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında zihinsel engellilerin sosyal uyumunun güçlendirilmesi projesi ile engelliler konusunda ilk adımını atmıştır. Valiliğimizle yürüttüğümüz engellilerin tespiti ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi projesi kapsamında Müdürlüğümüz Mersin'de konuyla ilgili tüm paydaşlarımız için çok değerli olan bir saha çalışmasıyla engelli veri tabanını oluşturdu." şeklinde konuştu.

01.02.11 – CHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)