Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sosyal Sorumluluk

Türkiye 446 Milyon Adım Atarak Farkındalık Yarattı

Resim : Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Steptember afişi.

2011 yılında başlatılan ve 9 ülkede eşzamanlı gerçekleştirilen Steptember sosyal sorumluluk projesine bu yıl Türkiye’den 2 bin 832 kişi katıldı. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye’nin ülke temsilcisi olduğu 'Steptember'da 2 bin 832 kişi, 446 milyon adım attı, 832 bin Türk lirası bağış toplandı.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye’nin ülke temsilcisi olduğu 'Steptember' sosyal sorumluluk projesi sona erdi. 2 bin 832 kişi Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinleri için 446 milyon 238 bin 439 adım atarak farkındalık yarattı; 832 bin Türk Lirası bağış topladı.

2011 yılında başlatılan ve 9 ülkede eşzamanlı gerçekleştirilen Steptember sosyal sorumluluk projesine bu yıl Türkiye’den 2 bin 832 kişi katıldı. Cerebral Palsy’li çocuklara destek veren gönüllüler Eylül ayı boyunca günde 10 bin adım atarak veya 10 bin adıma eşdeğer koşma, bisiklete binme, yüzme gibi aktiviteler yaparak hem toplumda Cerebral Palsy farkındalığı yaratılmasına destek oldu, hem de Cerebral Palsy’li çocuklara ücretsiz özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin sunulması için bağış topladı. Steptember süresince toplamda 446 milyon 238 bin 439 adım atılarak 832 bin TL bağış toplandı.

Kurumsal firmalarda destek oldu

Steptember Sosyal Sorumluluk Projesi’nde bireysel gönüllüler dışında kurumsal firmalar da destek verdi. Steptember Projesi’ne bu yıl 390 kişi ile katılan Ford Otosan 150 bin 252 TL, 495 kişi ile katılan Zorlu Holding 100 bin 286 TL, 401 kişi ile katılan Borusan Holding 96 bin 51 TL, 141 kişi ile katılan ING Bank Türkiye 53 bin 904 TL, 119 kişi ile katılan Penti ise 49 bin 805 TL bağış topladı. Projeye 42 firma destek verdi.

'Steptember’ın Türkiye’deki Öncüsü Olmaktan Çok Mutluyuz

Dünya çapında Cerebral Palsy konusunda en geniş kapsamlı farkındalık ve bağış toplamaya yönelik sosyal sorumluluk projesi olan Steptember’ın Türkiye’deki öncüsü ve yürütücüsü olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye Genel Direktörü Nigar Evgin, “2 bin 832 gönüllümüz sayesinde toplanan 832 bin TL bağış ile Vakfımızdan hizmet alan, maddi durumu yetersiz Cerebral Palsy’li çocuklara özel eğitim, fizyoterapi, dil konuşma terapisi gibi seansları ücretsiz sağlayabilecek ve okulumuzda okuyan çocuklara eğitim bursu verebileceğiz. Bunun yanı sıra engelli olma riski taşıyan, henüz engelli raporu almamış bebekler için de gereken erken müdahale programlarını sunabileceğimiz için çok mutluyuz” dedi.

Steptember nedir?

Steptember, Avustralya’da, 2011 yılında başlayan, her yıl Eylül ayı boyunca 9 ülkede eş zamanlı olarak düzenlenen; Eylül (September) ve Step (adım) kelimelerinin birleşmesinden türeyen, hem katılımcıların hem de Cerebral Palsy’li çocukların hayatında pozitif bir etki yaratmak için oluşturulmuş bir sosyal sorumluluk projesidir.

Peki, Cerebral Palsy hastalığı nedir? İşte yatını.

Serebral Palsi hastalığı nedir?

Serebral Palsi (beyin felci), bebeklikte ya da çocukluk çağının başlarında ortaya çıkan ve vücut hareketlerini ve kas koordinasyonunu kalıcı şekilde etkileyen fakat zaman içinde kötüleşme sergilemeyen bir dizi nörolojik bozukluktan herhangi birini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Serebral palsi kas hareketlerini etkilemekle birlikte kaslardaki ya da sinirlerdeki bir problemden kaynaklanmaz. Beynin, kas hareketlerini kontrol eden bölgelerinde söz konusu olan anormalliklerden kaynaklanır. Serebral palsi görülen çocukların çoğunluğu bu bozuklukla doğar, ancak bozukluk aylar ya da yıllarca tespit edilemeyebilir.

Serebral palsinin belirtileri nelerdir?

Serebral palsinin (SP) ilk belirtileri genellikle çocuk 3 yaşına gelmeden önce ortaya çıkar. En yaygın olanları istemli hareketler sırasında kas koordinasyonu eksikliği (ataksi); kaslarda katılık ya da sıkılık ve abartılı refleksler (spastisite); tek ayağını ya da bacağını sürüyerek yürüme; ayak uçlarında yürüme, eğilerek yürüme ya da makaslayarak yürüme; aşırı katı ya da aşırı gevşek kas tonusudur.Çocukların küçük bir bölümünde serebral palsi, yaşamın ilk birkaç ayında ya da yılında meydana gelen beyin hasarı, bakteriyel menenjit veya viral ensefalit gibi beyin infeksiyonları ya da trafik kazası, düşme gibi sebeplere bağlı kafa yaralanmaları sonucu ortaya çıkar.

09.11.2018 - Yeni Şafak

Değerlendir (Henüz oy almamış)