Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Röportaj

Tiyatro Oyuncusu İşitme Engelli Kadına Cevap Veremeyince Hayatı Değişti

Resim: Tiyatro Oyuncusu Meral Ceren Türk.

Meral Ceren Türk, eve giderken kendisini durdurup bir şeyler anlatmaya çalışan işitme engelli biri kadına işaret dili bilmediği için cevap veremedi. Yardımcı olamadığı için çok üzüldü, kursa giderek işaret dili öğrendi...

Meral Ceren Türk 29 yaşında. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü mezunu...

Eve giderken kendisini durdurup bir şeyler anlatmaya çalışan işitme engelli bir kadına işaret dili bilmediği için cevap veremedi. Yardımcı olamadığı için çok üzüldü, kursa giderek işaret dili öğrendi. Engellilere yönelik tiyatro oyunu yazdı. Yakın zamanda tiyatro oyunlarını işitme engelli çocukların eğitim gördüğü okullarda oynamaya hazırlanıyor. Genç oyuncu farkındalık yaratmak için işaret dili ile ilgili videolar çekip sosyal medya hesabından paylaşıyor.

Meral Ceren Türk kimdir?

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nden 2017 senesinde mezun oldum. Şu an devlet tiyatrosunda oynuyorum. Aynı zamanda ‘Bal kabağı’ tiyatrosunu kurdum. Üç tane oyun yazdım.

İşaret diliyle tiyatro oynayacaksınız, neden işaret dili?

İşaret dilinin oyunculuğa katkısının büyük olduğunu düşünüyorum. Zaten öğrenmeye başlayacaktım ki tam da bunun üstüne Üçkuyular semtinde yürürken otuz yaşlarında bir kadın beni durdurdu ve elimi tutarak işaret diliyle bir şeyler anlatmaya çalıştı. O an ona cevap veremedim. Tahmini yol soruyordu ama anlayamadığım için çok üzüldüm. Eve gidene kadar aklımdan çıkmadı. “Acaba o kadın benden ne istedi” diye. Çok etkilendim ve o gün işaret dili öğrenmeye karar verdim. Daha öncede hep işaret dili öğrenme hevesim vardı, yolda gördüğüm kadınla karşılaşmam beni daha çok tetikledi. Karabağlar Halk Eğitimi Merkezi tarafından açılan işaret dili kursuna gittim ve sertifikamı aldım.

O kadınla hiç karşılaştınız mı? İşitme engelli birini görünce ne yapıyorsunuz?

Hayır karşılaşmadım. Geçen yıl yolda yürürken bir aileyle karşılaştım. Anne baba işitme engelli, ama çocuklar değildi. Dakikalarca onlarla sohbet ettim. Kendilerini anlayan biri ile konuşmak onları daha çok mutlu etti. İyi ki işaret dili öğrenmişim.

Tiyatro yanında, sosyal medyadan da işaret dili ile paylaşımlar yapıyorsunuz?

Bir insanı anlamak, yardımcı olmak çok güzel bir duygu… Onlar kendi dillerinden konuşan biri ile konuşunca çok mutlu oluyorlar. Yolda, evde her yerde onlara seslenerek videolar çekiyorum ve sosyal medyada paylaşıyorum. İzleme oranı çok değil ama ulaşabildiklerim için mutluyum. Şu an emekliyoruz, videolar ve tiyatro gösteriminde.

Tiyatroculukta hedefiniz nedir, hep engelli bireylere mi tiyatro oynayacaksınız?

Biri işaret dili üzerine olmak üzere, üç tane çocuk oyunu var. İşaret diliyle olan oyunumuzu yakında engelli bireylere oynayacağım. Amacım farkındalık yaratmak ve engelli bireylerin yaşadığı zorlukları anlatmak. Oyunumuzu çocuk esirgeme kurumlarında ücretsiz olarak oynamak isterim. Bu konuda Milli Eğitim Müdürlüğü başta olmak üzere kurumların destek olması gerekiyor.

21.10.2019 - Cumhuriyet

Değerlendir (Henüz oy almamış)