Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sağlık

Saruhan’da Engelsiz Sağlık Ocağı

Resim: Bir baba tekerlekli sandalyede kızı ile  sağlık ocağının engelliler için yapılmış tuvaletinin önünde duruyorlar.

Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Koldere beldesinde faaliyet gösteren 8 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan aile hekimleri, engelli bireylerin merkezde hizmet almasını kolaylaştırmak üzere bazı fiziki düzenlemelere imza attı.

Alınan bilgiye göre, iki yıldır Koldere beldesindeki 8 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan ve Gümülceli beldesiyle toplam 5 bin kişiye sağlık hizmeti veren aile hekimleri Hülya Etiz ve Mustafa Yıldırım, sağlık hizmeti almak için merkeze gelen engelli vatandaşların karşılaştıkları sorunları görünce, bunları gidermek üzere harekete geçti.

Koldere Belediyesinin verdiği işçilik desteğiyle merkezin girişine rampa ve engelli özel tuvaleti yaptıran aile hekimleri, acil durumlar için tuvalet ve müşahede odasına da çağrı butonu taktırdı.

Aile hekimlerinin özel çabasıyla bir hemşire odası, çift yataklı müşahede, bebek bakım, aşı ve takip odası da oluşturulan merkez, yapılan son düzenlemelerle engelli vatandaşların hiçbir sorun yaşamadan hizmet alabilecekleri bir sağlık merkezine dönüşmüş oldu.

Merkezde görev yapan aile hekimi Hülya Etiz, yaptığı açıklamada, engelli vatandaşların rahatça merkeze gelip sağlık hizmeti alabilmeleri için eksiklikleri gidermekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, ''Amacımız, tüm vatandaşlara engelsiz bir sağlık hizmeti vermek. Bunu da başardığımıza inanıyorum. Bu hizmetlerin işçiliği konusunda bizlere destek veren Koldere Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyoruz'' dedi.

Aile hekimi Mustafa Yıldırım da engelliler de dahil tüm halkın sağlık merkezlerinden daha iyi hizmet alması için binanın fiziki durumunda iyileştirme yaptıklarını ve bu sayede tüm vatandaşlara ayrımsız kaliteli hizmet sunma imkanına eriştiklerini belirtti.

Saruhanlı Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Ali Özer ise yaptığı değerlendirmede, Koldere beldesindeki aile hekimlerinin, engelli vatandaşlara yönelik yaptıkları uygulamanın çok büyük bir hizmet olduğunu dile getirerek, ''Engelli vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşması için yaptıkları bu hizmetten dolayı doktor arkadaşlarımı kutluyorum. Onlar kişisel gayretleriyle bu işi başardılar. Diğer aile hekimlerimize de örnek olmasını temenni ediyorum'' diye konuştu.

Saruhanlı Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Latif Aydemir de merkezde yapılan düzenlemeyle ilçede ilk defa bir kamu hizmeti sunulan alanda engelliler için özel tuvalet yapıldığına işaret ederek, şunları söyledi:

''Biz engelliler, bugüne kadar gittiğimiz her yerde, her alanda çeşitli engellerle karşılaştık. Bu sorunlarımızı zaman zaman dile getirdik. Bu konuda ilçede ilk duyarlılığı doktorlar göstermiş oldu. İlçede ilk kez engelliler için bir kurumda tuvalet yapıldı. Bu bizi çok sevindirdi. Bu hizmetlerin bütün kamu kurumlarında da hayata geçirilmesini diliyoruz. Engelliler adına her iki aile hekimine çok teşekkür ediyorum.''

HABERİN VİDEOSUNU İZLE

01.01.2010

Değerlendir (2 oy, ortalama 5.00 yıldız)
Yorumlar
Sevgi ile
Tebrikler ama!
Haberi okudum ve gerçektende tebrik ettim. Sorumluluk hepimizde yeterki isteyelim. Çünkü her şeyi belediye, kamu yada devletten beklersek yaz geçer kış geçer yinede olmaz ya da yetişemezler ama biz istersek dağları deleriz. Bu arada güzel olmuş düzenlemeler bu bir girişim fakat sağlık ocağının girişindeki rampa kesinlikle standart dışı eğimi ve tehlikeli. Mimari düzenlemediki espri kinin hiç kimseye ihtiyaç duymadan kendi başına hareket etmesidir. Sağlık ocağı yetkililerini arayıp söylemeli.