Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Haberler

Bornova'da Polis İşaret Dili Öğreniyor

İşitme engellilerin karakollarda yaşadığı sorunları ortadan kaldırmayı hedefleyen Bornova Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlüğü (POMEM), Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği yaparak genç polis adaylarına işaret dilini öğretmeye başladı.

POMEM, açılan kursla Türkiye'nin her karakolunda işitme engelli vatandaşlarla iletişim kurabilecek bir polis yetiştirmeyi hedefliyor. 260 öğrencinin eğitim gördüğü okulda, kontenjanı 25 kişiyle sınırlı kurs için 200 öğrenci başvuru yapınca okul yönetimi, sınıfı kura çekimiyle oluşturdu.

İlk kursu tamamlamak üzere olan polis adaylarına yaklaşık bin 200 kelimelik pratik konuşma işaretleri öğretildi. Eğitimi alan öğrenciler, öğrendiklerini sınırlarındaki diğer arkadaşlarıyla paylaştı. Böylece okul genelindeki tüm öğrenciler, en az 300 kelimelik işaret dili dağarcığına sahip oldu.Bornova Halk Eğitim Merkezi Usta , genç polis adaylarına işaret dilini öğretiyor. İkinci sınıfı açacak okul bünyesinde, bu yıl mezun olacak işaret dili eğitimi sertifikalı 50 genç polis, Türkiye'nin çeşitli illerinde hizmet verecek.

Önümüzdeki yıllarda sınıf kapasitelerini artırmayı hedeflediklerini belirten okul yetkilileri, "Bir dahaki dönem, işaret dili eğitimini okulun yarısını kapsayacak şekilde geliştirmek istiyoruz" dedi. "Biz bu projeyi, 2010 yılının engelli yılı ilan edilmesinden sonra hazırladık. Karakola bir işitme engelli geldiği zaman önüne kağıt kalem koyup derdini yazmasını bekliyoruz. Ancak bu insanların çok büyük bir bölümü okuma yazma bilmiyor" diyen okul yetkilileri, şöyle konuştu:

"İşitme engelli vatandaşlarımızın, etrafa güvenle bakabilmelerini, polisin her anlamda arkalarında olduğunu bilmelerini istedik. Kursu tamamlayan polis adaylarımız, göreve başladıklarında işitme engelli vatandaşlarımızın sorunlarına yardımcı olacak. Bu kursu sürekli hale getirmeyi planlıyoruz. Amacımız, Türkiye'nin her karakolunda işaret dili eğitimi bilen bir polisimizin olması." Türkiye'de yalnızca 26 tercüman var İşaret Dili Tercümanı ve Bornova Halk Eğitim Merkezi Usta Öğreticisi İpek Akatekin ise Türkiye'de her 250 kişiden birinin işitme engelli olduğunu belirterek "Okuma ve yazma bilenlerin sayısı, yok denecek kadar az. Buna karşılık Türkiye'de yalnızca 26 tane işitme engelli tercümanı var. Buradaki öğrencilerimize günlük yaşamda kullanılan tüm sözcükleri öğretiyoruz. Bornova'da işitme engelliler kulübü var. Genç polis adaylarımız onları sık sık ziyarete gidiyor. Şimdi öğrendikleri bu dil sayesinde toplumdaki birçok işitme engelli vatandaşımıza destek olacaklar" dedi.

15.06.2010 -HaberTürk

Değerlendir (Henüz oy almamış)