Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sağlık

"Özlem'in Gata'da Tedavi Görmesini İstiyorum"

Zonguldak'ta 9 ay önce okulunun mezuniyet programı çıkışında alkollü bir sürücünün çarparak ağır yaralanmasına neden olduğu 18 yaşındaki Özlem Çavur hayata yeniden "merhaba" dedi. Doktorların "yaşamaz" dediği Özlem, uzun süren tedavinin ardından önce yoğun bakımdan çıktı, şimdi ise fizyoterapist eşliğinde her gün egzersiz yapıyor.

 

Geçmişi hatırlaması için sürekli kızıyla konuşan anne Sevinç Yamakoğlu, Özlem'in odasında 24 saat, hayranı olduğu ünlü popçu Yalın'ın son kasetindeki en sevdiği parça, "Meleklerin Sözü Var"ı çalıyor. Zonguldak Atatürk Lisesi'nin mezuniyet balosu çıkışında 5 Haziran 2004 tarihinde alkollü bir sürücünün çarparak komaya soktuğu Özlem Çavur, 9 aydır yaşam mücadelesi veriyor. Doktorların "umut yok" dediği Özlem, yoğun bakımdan çıkmasının ardından annesi Sevinç Yamakoğlu'nun üstün gayretleriyle hayata dört elle sarıldı. Devlet hastanelerindeki ilgisizlikten yakınan anne Sevinç Yamakoğlu, kızının tam anlamıyla iyileşebilmesi için özel hastanelerin aylık 30-40 milyar lira istediğini söyledi. Özlem'in sağlığına kavuşması için en az 6 ay süreyle özel bir hastanede fizyoterapi görmesi gerekiyor.

 

Doktorlar "al kızını evine götür" dediler

Gazete sütunlarına yansıyan Özlem ve annesinin 9 aydır verdiği mücadele, Türkiye'nin dört bir yanındaki hastalara da umut oldu. Doktorların "yaşamaz" demesine rağmen mücadeleden bıkmayan anne Sevinç Yamakoğlu'na telefon ve mektuplarla destek mesajları yağıyor. Kızının en mutlu gününde, mezuniyet töreni sonrası alkollü bir sürücünün kurbanı olduğunu anlatan Yamakoğlu, "Alkollü şoför 5 ay cezaevinde yattıktan sonra dışarı çıktı. Şoför 8'de 8 hatalı olmasına rağmen mahkeme halen sürüyor. Ben ise 9 aydır bir gece olsun rahat uyku uyuyamadım." şeklinde tepki gösteriyor. Özlem'in güçlü bir kız olduğunu ifade eden anne Yamakoğlu, başlarından geçenleri şöyle aktarıyor: "Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde Opr. Dr. Nevzat Engür, kızımla gece gündüz ilgilendi. Buradaki tedavisinin ardından Ankara'ya götürdüm. Ancak orada yüzümüze bile bakmadılar. Doktorlar, 'Al kızını evine götür.' dediler. Hemşireler bir hortum takmasını bile bilmiyor. Her şeyi ben kendim yapmak zorunda kaldım. Neredeyse diplomasız bir doktor oldum. Sonuna kadar mücadeleye devam edeceğim. Özlem'in durumunda olan bütün hastaların anne ve babalarına tavsiyem, sabırlı olmaları ve sevgi göstermeleri."

 

"İlgilenen yok"

Kızının bir gün mutlaka ayağa kalkacağını ifade eden anne Sevinç Yamakoğlu duygularını şöyle dile getirdi: "İstanbul ve Ankara'da doktorların kapılarını aşındırdım. Bana kızımın yaşamasının bile mucize olduğunu söylediler. Amerika'da bu tür hastalara devlet bakıyor. Ama ülkemizde ilgilenen bile yok. Devletimizden ve hayırseverlerden yardım bekliyorum. Kızımın GATA'da tedavi görmesini istiyorum."

 

 

Değerlendir (1 oy, ortalama 2.00 yıldız)