Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sosyal Sorumluluk

Mücahit Çalışkan Engelleri Kaldırmak İçin Pedal Çevirecek

Resim : Bisiklet tutkunu Mücahit Çalışkan bisiklet kullanırken.

Engelleri kaldırmak için "Her Pedal Bir Umut" sloganı ile yarın Eskişehir'den yola çıkacak bisiklet tutkunu Mücahit Çalışkan, 42 gün sürecek yolculuğunda Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Manisa, İzmir, Bodrum, Fethiye, Antalya'ya pedal çevirerek Mersin'de turuna son verecek. Çalışkan, tüm engeller için pedal çevireceğini belirterek ve engellerin sadece bedensel olarak düşünülmemesini isteyerek, şöyle konuştu: "Engel sadece bedensel değildir.

 

Basamakları tırmanmak için bedenimizin sağlam olması yetmiyor, bazen maddiyat ve çeşitli imkansızlıklar, eğitim, sağlık, sosyal yaşam gibi alanlarda engel olabiliyor. Bir bedensel engelliye, tekerlekli sandalye alınca tüm engeller kalkıyor mu, hayır tabi ki. Siz bir engelliye tekerlekli sandalye aldıktan sonra, engelli yoluna aracınızı park ederseniz, asıl engeli siz oluşturursunuz. Örneğin gittiğimiz yerleşim merkezlerinde tekerlekli sandalye ile bedensel engelli olacağız.

 

Gözlerimizi bağlayıp, görme engellilerin duygularını yaşamaya çalışacağız. Onların elindekiler sihirli değnek değil ama onların gözü. Siz de bir saat bile olsa bunu deneyin. Engel denince akıllarda hep bedensel ve diğer engelliler kalıyor. Ben tüm bu engeller için pedallıyorum. Onlara umut olmaya çalışacağım. Benim her pedalımda bir umut var. Sadece engelliler için değil tüm engeller için pedallayacağım."

 

DESTEK BULMAK ZOR

 

Sosyal sorumluluklar kapsamında sürekli etkinlikler düzenlemeye çalıştığım ve bu konuda destek bulmakta zorlandığım ifade eden Çalışkan, şunları kaydetti: "Aslında engelleri kaldırmak, çok zor bir şey değil. İnsanlar arasındaki engeli kaldırmak yeterli. Bu projemi hazırlarken hep geçmiş turlarımdaki anılardan yola çıktım. Önceki 'Mavi Kapak' turumdayken Kayseri'de temizlik işçisinin, maddi imkansızlıklar nedeni ile başarılı olan çocuğuna bisiklet alamaması, bana en büyük ilham kaynağı oldu. Neyse ki sponsor firmam ile yaptığım görüşme sonucunda kendisine bisiklet hediye ettik.

 

Yeterli destek olduktan sonra daha büyük engeller için pedallamak beni daha fazla mutlu eder. Tur projemi hazırlarken özel bir şirketle konuşup elbise yardımı için talepte bulunduk.

 

Tur süresince bize verilen formları doldurarak, sosyal yardımlaşma derneklerine imzalatıp, elbise yardımını gerçekleştireceğiz. İşte engelleri kaldırmak bu kadar kolay. Bunlar küçük örnekler."

 

ARACILIK YAPIYORUZ

 

Kendilerini desteklemek isteyenlerin www.herpedalbirumut.com ve www. mucahitcahskan.com.tr internet adresinden, sosyal paylaşım sitelerinden takip ederek projeye nasıl destek olacakları konusunda bilgi alabileceğini aktaran Çalışkan, şöyle devam etti: "Biz hiçbir dernek, kurum, vakıf adına para talep etmeyiz ve yardım toplamayız. Destek olmak isteyen bağışçılar ile dernek ve vakıflar arasmda aracılık yapıyoruz."

 

HALKI BİLGİLENDİRECEK

 

Eskişehir'den başlayacağı tur kapsamında yol güzergahında bulunan tüm ilçelere uğrayacağını ve halkı bilgilendireceğine değinen Çalışkan, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Manisa, izmir. Bodrum, Fethiye, Antalya ve Mersin'e bisikletle ulaşmayı hedeflediğini vurguladı.

 

Projelerini yıl boyu devam ettireceğini söyleyen Çalışkan, sosyal projeler ve destek amaçlı turlarının Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

21.05.2013 - AA

 

Değerlendir (Henüz oy almamış)