Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Eğitim

Manisa Akhisar’da Bir ‘Usta’lık Eseri

Resim: Karoseri atölyesinde usta elinde kaynak yapıyor zihinsel engelli çırakda yardım ediyor.

Akhisarlı karoser ustası Cem Bayrak, 30 yılda çok sayıda engelliyi dükkânında yetiştirip iş sahibi yaptı. Şimdi de açtığı kafede engellileri istihdam eden Cem Usta, “50 kişi çalıştıran iş yerinin 1 engelli çalıştırması gerekiyor. Ama buna uyan yok. Onlara acımayalım, iş verelim” diye konuştu.

HÜNERLERİNİ SERGİLEYECEKLER

Cem Bayrak’ın başkanı olduğu Akhisar Bedensel ve Zihinsel Engelliler Derneği bünyesinde engellilere vitray, matematik, okuma yazma, tiyatro, İngilizce ve spor kursları veriyorlar. Ders veren eğitmenler, gönüllülük esasına göre çalışıyor. Dernek, 22 Ağustosta Birlik Engelliler Sanat Tiyatrosunun engellilerin yaşadığı sıkıntıları mizahi bir dille ele aldığı oyunlarına ev sahipliği yapacak.

Manisalı iş adamı Cem Bayrak, Engelsiz Sayfamızın müdavimlerinden. İlk çıktığı günden beri, bizi ilgiyle takip ediyor. Cem Usta, Akhisar ilçesinde karoser imalatı yapıyor. Ama bölgede herkes onu “Engellilerin Cem Babası” olarak biliyor. Çünkü çok uzun zamandır engellilerle iç içe. Hayatını adeta onlara vakfetmiş. Şimdiye kadar dükkânında birçok engelliyi yetiştirip iş sahibi yapan Cem Bayrak, açtığı kafede de sadece engellileri çalıştırıyor.

GÖNÜL VERDİ

Cem Usta’yı 10 yaşındayken babası sanayiye çırak verir. Ustasının engelli bir kızı vardır. Halini anlayabileceğini düşünerek, ustasından işitme engelli arkadaşı Gürcan’ı da işe almasını ister. Ve beraber mesaiye başlarlar. Birçok arkadaşının gezip eğlendiği yıllarda Cem Usta, “çevremdeki engellilere nasıl yardımcı olurum” diye düşünmeye başlar. Bir gün ustası gibi işveren olduğunda engellilere sahip çıkacak, onlara kendi iş yerinde imkân sunacaktır.

Cem Bayrak, zaman gelir hayallerini gerçekleştirme fırsatını bulur. Dükkânında birçok engelli kaynakçı yetiştirir. Ardından Akhisar Bedensel ve Zihinsel Engelliler Derneği’ni kurar. Bununla da yetinmeyen Bayrak, örnek bir uygulamaya imza atarak sadece engellilerin çalıştığı bir kafe açar. Engelliler kafede çalışıp para kazanmanın, Cem Usta da onlara balık tutmayı öğretmenin keyfini yaşıyor.

ATÖLYE AÇACAK

İlçeye bağlı köylerden engellileri getirip onlara ev tutan ve dayayıp döşeyen Cem Bayrak, bakın duygularını şöyle dile getiriyor: “50 kişiye iş veren bir kurum, en az bir engelli çalıştırmak zorunda. Fakat buna uymayanları gördüğümde içim acıyor. Şu an 25 kişinin rızkını kazanmalarına bir şekilde vesile oluyorum. Engelli çalışan sayımız 10. Bunlardan 4’ü zihinsel engelli, biri görme engelli diğer 5’i de bedensel engelli. Benim buradan hiçbir maddi beklentim olmadı. Aksine kendi kazancımı onların mücadelesi için harcıyorum. Akhisar Belediye Başkanımız Salih Hızlı’nın da desteğiyle kurduğumuz kafenin işletmesini tamamen engellilere verdik. Kafede, engelli arkadaşların oluşturduğu bir yönetim kurulu var ve bu bir yılda bir değişiyor. Sırasıyla kafedeki görevlerin her kademesinde çalıştıktan sonra bir yılı dolduranları gönüllü dostlarımız ve Akhisarlı hemşehrilerimizin desteğiyle işe yerleştiriyoruz. Yakında bir kaynak atölyesi açacağım ve kaynakçılığı öğretip istihdam edilmesini sağlayacağım.”

MAAŞ DEĞİL İŞ VERİN

“Bizim vatandaşlarımızdan tek isteğimiz emeklerimizin karşılığını hizmet olarak almaları ve bize destek olmaları” diyen Cem Bayrak, şöyle devam ediyor: “Engelliler maalesef sömürülüyor. Bizim insanımız da çok duygusal. Allah razı olsun diyene çıkarıp cebini boşaltıyor. Ben devletin engellilere maaş bağlamasına karşıyım. Çünkü devlet onları tembel yaptı. Evet gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerine tabii ki verilmeli. Ama engellilerimizin topluma kazandırılması daha önemli. Acımayalım onlara, iş verelim. Ben engellilerden aldığım verimi diğerlerinden alamıyorum. Onun için bizim faaliyetlerimizin benzerleri yapılsın. Sosyal hizmetler de bunlara destek çıksın. Ama Akhisar Sosyal Hizmetlere gidip soruyorum, ne kadar engellimiz var diye. Bana net bir rakam veremiyorlar. Buna çok üzülüyorum.”

11.08.2010 - Türkiye

Değerlendir (4 oy, ortalama 4.75 yıldız)