Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Haberler

İzci Gökhan Alparslan‘I Ankara Yordu

Resim: Engelli izci lideri Gökhan Alparslan.

Türkiye’nin ilk engelli izci lideri olan Gökhan Alparslan, “engelli gözüyle” Ankara’da yaşadığı güçlükleri ve engellere rağmen başarılarını Ankara Hürriyet’e anlattı.

Doktor hatası yüzünden spastik engelli olarak yaşamına devam etmek zorunda kalan Alparslan, Ankara’da yaşamaktan mutsuz olduğunu söyledi.  Spastik engelli olmasına rağmen yurt dışında birkaç ülkeye milli izci olarak giden Alparslan, yurt dışında engelli olarak rahatça yaşamını sürdürebildiğini, Kızılay’da ise kaldırımların ve yolların kendisini çok zorladığını, yürürken korktuğunu ifade etti.

Bazı derneklerin engellileri kullanarak hakklarını ihlal ettiğini belirten Alparslan, “Yıllarca yerlerde süründüm, devlet bana sahip çıkmadı. Türkiye’de engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için kimse çalışmıyor. Ankara’da bazı kaldırımlar yüksek, yollar bozuk oluyor. Üst geçitlerdeki asansörleri kullanıyorum ama bazen onlar da çalışmıyor. Bazı dernekler ise bizleri kullanarak haklarımızı ihlal ediyor, ihtiyacımız olduğu zamanlarda ilgi göstermiyor” dedi.

18 Yıldır İzci

Gökhan Alparslan’ın yaşadığı zorlukların en yakın şahidi olan baba Selçuk Alparslan, oğlunun izciliğe ilgisinin başladığı yılları şöyle anlattı:

“Gökhan, bir devlet bankasının sınavını kazanarak iş dünyasına 19 yaşında atıldı. Burada 15 yıl çalışarak 2001 yılında emekli oldu. Daha sonra kendine uğraş aradığı için 1994 yılında izci olmaya karar verdi. 1995’te Hollanda, 1999’da Şili ve 2003’te de Tayland’da İzcilik Olimpiyatları’nda Türkiye’yi milli izci olarak temsil etti. Oğlum ‘ilk spastik izci unvanı’ kazandı. Gökhan, dağcılık sporuyla da ilgileniyor. Nemrut Dağı’na yürüyerek tırmananlardan. Oğlum, izciliğin kurucusu olan Baden Powell’in Işıldayan Dünyası adındaki kitabı yazarak birçok alanda engellerin yenilebileceğini kanıtladı. Elde ettiği gelirle de çadır alarak Elmadağ’da izcilik oymağı kurdu.’’

25.03.12 – Hürriyet

Değerlendir (Henüz oy almamış)