Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Spor

Beyaz Baston Görme Engelliler Haftasında İBB Spor İstanbul’dan Goalball Etkinliği

Resim: GoalBall takımları maç yapıyor.

Boğaziçi Spor Kulübü ve Vatan Engelliler Spor kulübü sporcularının, teknik heyeti ve yöneticilerinin hazır bulunduğu etkinliği tribünlerden 520 sporsever takip etti.

KUPA ve MADALYA TAKDİM EDİLDİ

İBB Fatih Spor Kompleksi’nde gerçekleşen etkinlikte ilk maç Boğaziçi Spor Kulübü sporcuları arasında goalball branşını tanıtım amaçlı olarak gerçekleştirildi, 12 dakikalık 2 devre halinde oynanan maç sonrası, Vatan Engelliler Spor Kulübü sporcuları ile Gönüllülerden oluşan karma takım maçı gerçekleştirildi. Maçlar sonunda yapılan ödül töreninde sporculara kupaları ve madalyaları büyük bir coşku ile takdim edildi.

KATILIMCI YÖNETİCİ ve ANTRENÖRLERE PLAKET

Etkinliğe katılan Boğaziçi Spor Kulübü Başkanı Cengizhan CARLAK ve Antrenör Zafer ADEM’e, Vatan Engelliler Spor Kulübü Başkanı Halim DELİİSMAİL ve Antrenör Emin AKKOYUN’a, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu İstanbul İl Temsilcisi Pınar KESEN’e, Spor İstanbul Genel Müdürü Renay ONUR imzalı teşekkür plaketleri Spor İstanbul yöneticileri tarafından takdim edildi.

ÇOCUK VE YETİŞKİNLERDE GOALBALL HEYECANI

Maçlar ve ödül töreni sonrasında ise etkinliği tribünlerden takip vatandaşlar sahaya davet edilerek goalball deneyimi yaşatıldı. Yaş gruplarına göre belirlenen takımlara ayrılan vatandaşların gözleri özel gözlükler ile kapatılarak 5’er dakikalık 2 devreli maçlar oynatıldı. Beyaz Baston Farkındalık haftasında gerçekleşen bu etkinliğin empati kurulması noktasında önemine vurgu yapıldı.

İBB SPOR İSTANBUL YILDA DOKUZ BİN ENGELLİ VATANDAŞA SPOR HİZMETİ VERİYOR

Spor İstanbul, 30 tesisinde 12 farklı branşta tüm engel grupları ve çeşitli rahatsızlığı bulunan Dokuz Bin İstanbullu vatandaşa spor hizmeti veriyor, spor hizmeti sonunda çeşitli etkinlikler ve organizasyonlar ile vatandaşlara yarışma ortamı deneyimi yaşatılırken başarılı olan vatandaşlar ilgili spor federasyonlarına yönlendirilerek lisanslı sporcu olmaları sağlanıyor.

BEYAZ BASTON GÖRME ENGELLİLER HAFTASI

Toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl dünyada 07-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olarak anılmaktadır.

Beyaz Baston, 1921 yılında Londra'da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısı, dış dünyanın kendisini fark etmesi ve dikkat çekmesi için bastonunu beyaza boyayarak dolaşmaya başlar. Bu deneyim o denli başarılı olur ki, 1931′de Fransız Görme Engelliler Örgütü, görme engellilerin bastonunun beyaza boyanmasını ve beyaz baston adıyla simgeleştirilmesini kararlaştırır ve bu simgeyle beraber Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri ‘Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’  olarak kabul edilerek,  resmi ve sivil çeşitli kuruluşlar yaptıkları etkinliklerle göz sağlığının önemini vurgulamakta, görme engelli kişilerin bu durumdan kaynaklanan sorunlarına çözüm yolları araştırılmaktadır.

13.01.2020 - Yaşadıkça

Değerlendir (Henüz oy almamış)