Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Haberler

İlk Engelli Dostu Bayrak Karşıyaka Belediyesine

Resim : Karşıyaka Belediye Binası önünde, Engelsiz İzmir Kırmızı Bayrak Komisyonu üyeleri ve Karşıyaka Belediyesi personelleri kırmızı bayrağı açarak hatıra fotoğradı çekiniyor.

Belediye hizmet binasının engellilerin kullanımına uygun olduğunu belirten "Kırmızı Bayrak" törenle bina önüne çekildi. Karşıyaka Belediyesi'nin ilk ve tek olduğunu belirten komisyon üyesi engelliler, "Bu uygulama diğer belediyelere ve kamu kurumlarına da örnek olmasını istiyoruz" dileğinde bulundu.

İzmir'de engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemelerin yapılabilmesi için 2013 yılında "Engelsiz İzmir Kırmızı Bayrak Komisyonu" kuruldu. Komisyon özellikle halka açık binaların engellilerin kullanımına uygun olması için çalışmalar yapıp, yönetmeliklere uygun olanlara da örnek olması için kırmızı bayrak asma kararı aldı. Kamu kurumları içinde ise ilk kırmızı bayrak uygulaması Karşıyaka Belediyesi'ne yapıldı. Karşıyaka Belediyesi'nin başvurusu üzerine binada inceleme yapan heyet, görme, işitme ve ortopedik engellilerin binayı kullanımında yönlendirme levhaları, rampalar, tuvaletlerin konumu, öncelikli asansör gibi birçok kıstası dikkate alarak binaya kırmızı bayrak asılmasına karar verdi.

Karşıyaka Belediye Binası'nda düzenlenen törenle belediye binası girişine "Engelli Dostu" tabelası çakılırken, Kırmızı Bayrak'ta göndere çekildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelsiz İzmir Kırmızı Bayrak Komisyonu üyeleri ile projeyi hazırlayan Karşıyaka Belediyesi Etüt Proje Müdürü Tayfun Varlı ile Karşıyaka Belediye Meclis Üyesi Sevim Brav'ın katıldığı tören belediye hizmet binası önünde gerçekleştirildi. Törende konuşan komisyon üyeleri, "Doğru bakış açılısı ile bakılınca engeller bir bir ortadan kalkıyor. Komisyonumuzda çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bazı odalarımızın teknik uzmanları var. Tüm binaların her türlü engeli ortadan kaldırmasını diliyoruz. İzmir'de ilk başvuruyu yapan Karşıyaka Belediyesi oldu. Belediye Başkanı Cevat Durak'ı örnek çalışması nedeniyle kutluyoruz" dedi.

21.03.2014 - İHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)