İletişim Ceketi Ödül Getirdi

İzmir Amerikan Koleji (ACI) öğrencileri, işitme engelliler için tasarladıkları ceketle Amerika’daki RoboRave Yarışması’nda dünya ikincisi oldu. Öğrencilerin projesi, cekete monte edilen eldiven, işitme engellilerin kullandığı el hareketlerinden oluşan alfabeyi sese ve yazıya dönüştürüyor. Böylece günlük hayatta işitme engelli dilini bilmeyen insanlarla iletişim kurulması sağlanıyor.

Silikon Vadisi’nden birçok şirketin sponsorluk yaptığı ve 18 ülkeden 2 bin kişinin yer aldığı yarışmada ACI’yı öğretmenler Serpil Bahşişoğlu ve Orhan Çevik ile birlikte projelerini hayata geçiren Erman Akman, Ozan Kireşi, Berkay Aydın, Bora Yılmaz ve Demir Dereli’den oluşan ACI Maker Kulübü öğrencileri temsil etti. Öğrenciler, yarışmanın en prestijli kategorisi olan Girişimcilik Kategorisi’nde dünya ikincisi olurken ayrıca “En İyi Reklam Video Ödülü” ve “En İyi Küçük İşletme (KOBİ) Ödülü”ne de layık görüldüler.

Silikon Vadisi’nde bulunan Valerio Foundation’ın CEO’su Roberto Valerio da sosyal medyada ACI öğrencilerinin fotoğrafını paylaşarak, “Harika çocuklar” yorumunu ekledi ve ortak proje teklifinde bulundu.

23.05.2018 - Milliyet