Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Mehmet Kızıltaş

mkiziltas@yasadikca.com

Havada Engelsiz Hayat Mümkün

Mehmet Kızıltaş

Bu satırlar, THY ile İstanbul’dan Gaziantep’e seyahat ederken zihnimde uçuşan kelimelerin bir araya gelmesinden ibaret.

Dün anlık özel bir durum nedeniyle hayatımda ilk kez bir uçağı kaçırdım. Her şeye rağmen ertesi gün için yer bulduğum THY ile yolculuğuma devam ediyorum.

Bulutların üzerinde güneş altın sarısı parlaklığıyla yüzüme yansırken ben burdayım diyor. Güneşin parıldayan ışığı seviyorum. Çünkü ışık bende daima özgürlüğün, umudun ve mutluluğun varlığını hissettiriyor.

Bir engelli için uçmak ve dalmak özgür ve bağımsız olmayı temsil eder.

Bazen haftada 2 kez bazen de1 kez olmak üzere çok sık uçmaktan hostesler ve yer hizmetlerinde görev yapan aynı kişiler ve aynı yüzlerle karşılaşabiliyorum. Hepsinin yardım severliği ve güleryüzlü olması keyifli bir uçak yolculuğumun motivasyon ve güven kaynağı sağlıyor. Ancak bu yinede engelli bireyler için yeterli değil.

Bilenler bilir ancak bilmeyenlerin de olduğunu gördüğüm Atatürk Havalimanı’nda engelliler için öncelik hakkı tanınan özel banko var. Sıra beklemeden hemen görevliler valizinizi alarak uçuş kartlarınızı düzenliyorlar.

İşlemlerimi yaparken görevli hiç unutmadan güleryüzlü hizmetiyle hemen tekerlekli sandalye ve uçağa kadar yardıma ihtiyacım olup olmadığını sormadan bırakmıyor.

Eğer özel bankoya gittiğinizde sırada engelli olmayan biri varsa görevli uçuşumu sorarak hemen öncelik tanıyor. Engelli ve yaşlı yolculara pozitif ayrımcılık sağlanarak engelli yolcular ayakta bekletilmeden işlemleri tamamlanıyor. Özel bankoda işitme engelliler için de işaret tercümanı da unutulmamış.

Yer hizmetlerinde ki görevli çalışanların havalimanına her gittiğimde yardıma ihtiyacım olup olmadığını sormaları beni her seferinde yıllar öncesine götürüyor. o an aklıma neredeyse 15-20 yıl önce bağımsız hareket edemeyenler ve tekerlekli sandalye kullananların uçağa battaniye yardımı ile bindirildikleri günler geliyor. Engelli ve yaşlılar için liftle uçağa binme araçları ne yazık ki hiç yoktu. Yer hizmetleri verilmiyordu. 1999 yılında BRT TV'de hazırladığım Yaşadıkça Engelliler Tv programı olarak Lufthansa Havayolu firmasının özel misafiri olarak davet edilmiştik. Avrupa'nın en büyük aktarma merkezi olarak kabul edilen Frankfurt Havalimanı'nda engelli ve yaşlı yolcuların Lufthansa ile alana geldikleri andan itibaren uçağa biniş, iniş, aktarma ve havalimanının dışına çıkartıldıkları ana kadar tüm hizmetleri görüntüleyerek programda yayınlamıştık. Amacımız aynı hizmetlerin ülkemizde de bir an önce aynı kalitede yapılması için yetkililerin/sektörün dikkatini çekmekti. Başarılı da oldu. O yıllarda havalimanlarımızda profesyonel yer hizmetleri ne yazık ki yoktu. Havalimanlarında tekelerlekli sandalye bulundurma ise 2000'li yıllardan sonra başladı..

THY’de engelliler için iç ve dış hatlar için yanlış hatırlamıyorsam %40 varan indirim uygulanıyordu. Ancak bu indirim süreğen hastalığı olan yurtdışındaki yolcuların süistimal etmesi nedeniyle kaldırıldı. Bir ara %90 engelli olma, engellilere refakatçısız uçamaz ve indirim uygulamasından yararlanan engellilerde %40 engel oranı da kaldırılmıştı. 

Şimdilerde ise THY'de %40 engelli olduğunu rapor ya da engelli kimlik kartı ile belgeleyen her engelliye iç ve dış hatlarda koltuk ücretinden %25 indirim fırsatı sunuluyor. Bağımsız hareket edenlerin de refakatçı ile uçma zorunuluğu da kaldırıldı.

Uçağa bindiğim zaman hostesler hemen yardıma koşuyor. Bazen doğru bazen yanlış bazen ise küçük kazalara da neden olabiliyorlar. Koltuğuma yerleşirken başüstü dolaplarda yer varsa koltuk değneğimi oraya koyuyoruz yoksa da koltuk değneğimi alarak kendilerinin bulunduğu alanda ki uygun dolaplarda güvenli bir şekilde yerleştiriyorlar.

Kimisi koltuk değneğimi uçağın inişi sonrası durduğunda hemen getiriyor. Kimisi ise ben hatırlatınca getiriyor. Kabin görevlileri ne kadar güler yüzlü ve yardımsever olsa da engelli yolcularla doğru iletişim kurma ve uygulama noktasında yetersiz bilgilere sahip oldukları için profesyonel hizmet veremiyorlar. Uçak içi hizmetlerinde iletişim eksiklikleri var. Ancak şunu da belirtmem gerekiyor. Bu durum Sadece THY için geçerli değil. Atlas Global, Onur Havayolu ve Pegasus firmalarında görev yapanlar için de geçerli.

Geçtiğimiz yıl İspanya’ya uçarken uçakta yerimden kalkarken bir hostes ben ne yapması gerektiğini söylememe fırsat kalmadan beni koltuktan dışarı doğru kalkmam için çekmeye başladı. O an sol bacağım kolluk ile koltuk arasına sıkışmıştı. Kendisini uyarınca hemen bıraktı. Oysa kendilerinden böyle bir yardım istememiştim. Duyarlı ve çok ilgiliydi ancak engelli bir bireye nasıl yardım etmesi gerektiğini bilmiyordu. Bana sorması gerekirken sormamıştı bile. Ciddi bir kaza olmadan durumu atlatmıştım. O zaman kendilerine mutlaka “Engellilerle 360 Derece İletişim” kitabını okumalarının çok faydalı olacağını paylaşmıştım.

Kabin görevlilerinin güleryüzlü ve yardımsever olmaları engellilere hizmet verme süreçleri için ne yazık ki yeterli değil. Yetersiz ve yanlış bilgiler ciddi sorunları da beraberinde getiriyor. Özellikle bir günde 3-4 sefer yapan bir uçak içinde çok ciddi sayılarda yaşlı ve engelli yolcularla karşılaşıyorlar.

Yolcu memnuniyetinde çeşitlilik gösteren yolcuların güvenliği ve mutluluğu kapsamında uçak içinde kabin görevlileri ve yer hizmetleri sunan her bir bireyin mutlaka “Engellilerle 360 Derece İletişim (Engellilerle Doğru İletişim Metotları)” eğitimini alması gerekiyor. Engelsizkariyer.com’un Türkiye’de ilk kez geliştirdiği Engellilerle Doğru İletişim Metotları eğitimi her sektör dinamiklerine göre ortaya çıkan farklı ihtiyaç ve gereksinimlerine göre hazırlanan firmaya özel interaktif ve uygulamalı bir eğitim programı. Bu eğitimleri içselleştirerek dezavantajlı gruplara verilen hizmetlerin profesyonel olmasını ve engelli yolcuların makul uyumlaştırma sürecinde havalimanlarından mutlu ayrılmasını sağlar.

THY ile birlikte tüm havayolu firmalarında engelsiz uçuş ve engelsiz hayat mümkün.

26.12.2015

Değerlendir (Henüz oy almamış)