Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sosyal Sorumluluk

Görme Engelliler İçin 8 Bin Kitap Okudular

Resim : Görme engelliler için GETEM gönüllüsü bir bayan okuduğu kitabı seslendiriyor.

Gönüllü okuyucuların desteği ve özverili çalışmalarıyla artık görme engelliler de kitaplara ulaşabiliyor. Bu amaçla Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı gönüllüleri, 8 bin kitabı görme engelli okuyucular için seslendirdi. Sesli kütüphanede bugün yaklaşık 13 bin sesli eser bulunuyor.

 

Kitap okuma oranının Türkiye’de düşük olduğu bilinen bir gerçek. Bir de buna görme engeli eklenince durum daha farklı bir boyut kazanıyor. Ancak kitapseverler Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı’nın (GETEM) gönüllülük projesi sayesinde hem okuyor hem de çevresindeki görme engellileri kitapla buluşturuyor. Zira GETEM, görme engellilerin de kitaplardan faydalanması için elektronik ve sesli kitaplar üretiyor. GETEM’e üye gönüllü okuyucular kitapları seslendirerek bu çalışmaya katkıda bulunuyor. Yaklaşık 13 bin sesli kitaptan oluşan kütüphanenin yaklaşık 8 bin kitabını gönüllü okuyucular seslendiriyor. 54 yaşındaki ev hanımı Serap Şirin de en çok kitap okuyan gönüllülerden birisi. Serap Hanım, “Okuduğum kitabı bir görme engellinin dinlediğini bilmek bana huzur veriyor. Nefesim, sesim yettiği kadar devam etmek istiyorum.” diyor. Gönüllü okuyuculuğa yeni talip olan Burcu Erdoğan (41) da duygularını şöyle aktarıyor: “Okumayı sevdiği halde okuyamayanlara ulaştığımı bilmek, beni çok mutlu ediyor.”

 

Emel Temizay'ın Zaman'daki haberine göre yaklaşık 7 yıldır faaliyet gösteren GETEM, gönüllü okuyuculuk sistemi ile birçok görme engelliye kitaplarla buluşma imkânı sağlıyor.

 

Bu amaçla birçok şirketle de işbirliği yapan kurum, buralarda da gönüllü okuyuculuk sistemi ile ilgili seminerler yapıyor. GETEM yetkilisi Engin Yılmaz, kitapların tek ortak özelliğinin gönüllü okuyucular tarafından okunması olduğunu söylüyor. Bu sistem sayesinde görme engellilerin talep ettiği kitapları seçip okuyabileceklerini belirten Yılmaz, gönüllü okuyuculuk sürecini ise şöyle anlatıyor:

 

“Talep edilen kitapları gönüllüler seçiyor ve okuyor. Nasıl kitap okunacağı ile ilgili bizim eğitimlerimiz var. Bu eğitimlerde hangi kitapları okuyabilecekleri, gerekli kayıt sistemleri nedir, nasıl bir yol izlemeleri gerekiyor bunları söylüyoruz. Bunlarla ilgili yönergeler var, inceliyorlar ve bize 5 dakikalık bir deneme kaydı gönderiyorlar. Bu 5 dakikalık deneme kaydını aldıktan sonra o kişiler gelip kitaplarını okuyorlar. 3 aylık bir süre veriyoruz ve kitap bu şekilde bitiyor. Biz de o kitabı alıyoruz ve sistemimize koyuyoruz.”

 

Engin Yılmaz, evinde internet bağlantısı olmayan görme engelliler için Türk Telekom ile yapılan ‘Kitaplar Konuşur’ projesi ve ücretsiz olarak telefon üzerinden kitapları dinleyebilme imkânı olduğunu hatırlatıyor.

 

Yayınevleri ile anlaşmalarının sürdüğünü söyleyen Yılmaz, “Yayınevlerinden çıkan her bir yeni kitabın çıkar çıkmaz aynı anda engellilere ulaştırılabilmesini ve faydalanabilmesini istiyoruz.” ifadelerini kullanıyor. Gönüllü okuyuculuk sistemini bir dayanışma olarak gördüklerini vurgulayan Yılmaz, seslendirilen her bir kitabı da engelli biri okuyacağı için kurtarılmış bir kitap olarak adlandırıyor.

 

20.05.2013 - Zaman

Değerlendir (Henüz oy almamış)