Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Haberler

Görme Engelliler Rehberlik Yapacak

Resim : Görme engelli bey takip taşlaarında beyaz bastonla yürüyor.

Birçok ülkede düzenlenen Karanlıkta Diyalog (Dialogue in the Dark) projesi Aralık'ta İstanbul'da yapılacak. Etkinliğin amacı insanların görme engellilerin ne yaşadığını anlaması. Onlara da görme engelliler eşlik edecek. Proje kapsamında yaklaşık 25 engelli rehber olarak istihdam edilecek.

 

Sosyal girişim projesi olan Karanlıkta Diyalog'ta (Dialogue in the Dark) ziyaretçiler, görme duyularını kullanmadan karanlık ortamda hareket edip görme engellilerin ne yaşadığını anlamaya çalışacak. İstanbul'da 6 Aralık'ta Gayrettepe metro istasyonunda yapılacak etkinlikte görme engelli rehberler, 60-90 dakika arasında sürecek tur boyunca 8-10 kişilik gruplara şehir hayatının farklı kesitlerini deneyimletecek ve onların sorularını yanıtlayacak.

 

Etkinliği ziyaret edenler, kalabalık bir caddede yürümeye, metroya/vapura/tramvaya binmeye çalışacak, bir parkta zaman geçirecek.

 

Etkinliğin, bütün bu bölümlerinde gerçeğe en yakın şekilde simule edileceğini belirten Karanlıkta Diyalog Proje Koordinatörü M. Hakan Elbir, etkinlik süresince yapılanların görsel olmayan algılamayı ve önyargısız fikir alışverişinde bulunmayı hedeflediğini söylüyor.

 

Görme Engelliler Başrolde

 

Projenin başrol oyuncuları görme engelli rehberler olacak. Etkinlikte yer alan bölümler tamamen görme engelli rehberin liderliğinde keşfediliyor. Etkinlik, bugüne kadar 6 binden fazla engelliye istihdam yaratmış. İstanbul'da da çoğunluğu görme engelli olmak üzere yaklaşık 25 engellinin rehber olarak istihdam edilmesi planlanıyor. Projede istihdam edilecek engellilerde aranan özellikler ise;

 

- İyi iletişim kurabilen, yeni tecrübelere açık

 

- Bağımsız hareket becerilerine sahip, proje alanına kendi imkanları ile ulaşabilecek

 

- En az lise mezunu, tercihen İngilizce bilen, sunum becerileri ve liderlik vasıflarına sahip olmak.

 

Yeni Projeler Yolda

 

Karanlıkta Diyalogun kronik işsiz olan görme engelli bireylere iş olanakları yarattığını belirten Elbir, 6 binin üzerinde görme engelli ve/veya az gören kişinin bu proje aracılığıyla gelir elde ettiğini söylüyor. Dialogue in the Dark'ın devamında, işitme engellilerle ilgili geliştirilmiş olan Dialogue in Silence ve yaşlılarla ilgili geliştirilmiş Dialogue with Time'ı açmayı planladıklarını belirten Elbir, tüm bunların sonunda ana hedefin Kalıcı Diyalog Müzesi'ni açmak olduğunu söylüyor.

 

Projeye katılmak isteyenler özgeçmişlerini info@dialogistanbul.com'a gönderebilir ya da (0212) 351 91 76 numaralı telefondan iletişime geçebilir. / Zeynep Mengi

 

 

13.10.2013 - Hürriyet

Değerlendir (Henüz oy almamış)