Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Sağlık

Gaziantep Ssk, Kök Hücre Nakli İle Dünyada Bir İlki Gerçekleştirerek Bir Ayağı Son Anda Kesilmekten Kurtardı

Gaziantep SSK Hastanesi'nde, bir şeker hastasına yapılan ameliyatla kök hücre nakli yapıldı. Hastaya uygulanan kök hücre enjeksiyon yöntemi ile Türkiye bir ilki gerçekleştirirken, hücrelerin daha hızlı gelişmesini sağlayan (Jel) ürünü de dünyada ilk kez kullanıldı.

Şeker hastası olduğu için 2 yıl önce sağ bacağında kan dolaşımının durması sonucu baş parmağı kesilen Hüseyin Sökmen'in (49) sol bacağındaki kan dolaşımı da durunca, ayağının kesilmesi gündeme geldi. Sökmen'e ilk müdahaleyi yapan Gaziantep SSK Hastanesi'nde görevli Ortopedi Uzmanı Dr. Turgut Kırkgöz, ayağın kesilmemesi için merkezi Hollanda'da bulunan Celles 4 Health Laboratuvarı ile temasa geçip, hastaya kök hücre nakli yapılması için girişimlerde bulundu. Bunun üzerine, Celles 4 Health Laboratuvarı'nın sahibi Hollandalı Dr. Carnellis Kleinbloesem Gaziantep'e geldi. Sökmen, Dr. Kleinbloesem başkanlığındaki Gaziantep SSK, Mersin ve Gaziantep Üniversitesi tıp fakülteleri hastanelerinde görevli 12 doktor tarafından ameliyat edildi. Başarılı geçen ameliyatta, Sökmen'in kök hücre enjekte edilen ayağının kesilmemesi sağlandı.

Prof. Dr. Carnellis Kleinbloesem, sigara tiryakisi Sökmen'e uygulanan ameliyatın çok başarılı geçtiğini belirterek şunları söyledi: "Hastaya, genel ve lokal anestezi uygulanmadan sadece ağrı kesici iğne yapılarak önceden hazırlanmış kök hücreler, bir saatlik operasyonla enjekte edildi. Hastamız operasyonun her saniyesini izledi. Hastamız, 3 aylık bir tedaviden sonra ölü damarlarının canlanması ve hücrelerin yenilenmesiyle sağlığına kavuşacak. Hastaya uyguladığımız kök hücre enjeksiyon yöntemi ile Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdik" dedi. (Gaziantep, aa )

 

Değerlendir (Henüz oy almamış)