Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Spor

Filistinli Engelliler Ampute Futbol Takımı Kurdu

Resim : Ampute futbol takımı antrenman yapıyor.

İsrail'in, işgal ettiği topraklarda son üç saldırısı sırasında birer ayağını kaybeden Filistinli bir grup Gazze'de ampute futbol takımı kurdu. Adı kahramanlar olan 12 oyunculu takım, İsrail'in gösteriler sırasında ayaklarından ettiği veya kazalar sırasında ayağını kaybeden gençler için bir ümit ışığı oldu.

Gazze'nin İsrail sınırında 30 Martta başlayan ilk gösterilerde İsrail askeri tarafından vurulan en az 17 Filistinli genç gösterilere dizleri ile yürüyerek katıldı. Bazılarının yaralanın tedavi edilebilir olmasına rağmen Gazze'de yeteri kalitede sağlık hizmeti sağlanamadığı için ayakları kurtarılamadı.

Ancak İsrail'in bacaklarından vurarak sakat bıraktığı Gazzeli gençler bacaklarını kaybetse de hayallerinden vazgeçmedi. Filistin Milli Paralimpik Komitesi'den Fuat Ebu Galyun, engellilerin rehabilitasyonu için kurulan Deyir el Bele Derneği ile işbirliği içinde ampute futbol takımını ortaya çıkardı.

Ebu Galyun, "Son savaşlarda bir ayağını kaybeden çok sayıda Filistinli genç vardı ben de onlardan bir takım kurmak istedim. Deyr el Bele Derneği takımımıza ayakkabı ve forma gibi her türlü desteği sağladı" dedi.

Galyun sözlerine şöyle devam etti. "Yakın geçmişte, futbol takımları kurmak için Gazze'de Filistin Futbol derneğini kurduk. Ampute takımları için genç ampute futbolcular arıyoruz."

Galyun uluslararası futbol karşılaşmalarına katılmak üzere milli ampute takımı kurma çalışmaları da sürdürüyor.

İsrail'in 2014'deki saldırısı sırasında bir ayağını kaybeden 14 yaşındaki İbrahim Hattap futbol sahasında koşarak maharetlerini sergilemeye çalışıyor.

Hattap, "Son savaşta yaralandım bir ayağım kesildi. Futbolu seviyorum ve sakatlığıma rağmen futbol oynamaya devam edeceğim" dedi.

Resmi istatistiklere göre, son 10 yıl içinde 25 bin kişi İsrail askerlerinin saldırısı sonucu yaralandı. Bunların arasında yüzlerce ampute olduğu kaydedildi.

12.06.2018 - İHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)