Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Kitaplık

Ey Gidi Giresun Kitabının Taslağı Tanıtıldı

Resim: Giresun’un sahil kısmının üstten görünümü.

Giresun Bedensel engelliler Gençlik ve Spor Kulübü'ne gelir sağlamak ve kentin tanıtımına katkı sunmak amacıyla, 1959 yılı ve öncesine ait fotoğraflar ile bilgilerin yer alacağı "Ey Gidi Giresun" adlı kitabın taslağının tanıtımı yapıldı.

Kitabı hazırlayan Ali Işık, bir restoranda düzenlediği toplantıda, sadece Giresun için değil, Türkiye için de değer taşıdığına inandıkları kitabın hazırlanmasında Giresunlulardan büyük destek aldıklarını söyledi.

Işık, hazırlık sürecinde 2 bine yakın fotoğraf elde edildiğini, kitabın konseptine uygun olarak 700'den fazlasının kullanıldığını belirtti.

Geniş yelpazeli okur kitlesinin olacağı kitapta hiçbir kişi ya da ailenin ön planda tutulmadığını ifade eden Işık, "Kitabın taslağının hazırlanması 7 aylık bir çalışma süreci sonunda oluştu. Bu süre içinde birçok kitap, makale, bilgi notu okundu. Tasarım anlamında benzer kaynaklardan faydalanıldı" dedi.

Işık, kitapta, konuların kendi içinde kronolojik sıralandırıldığını ve Giresun tarihinin de fotoğraf detaylarıyla birlikte verildiğini anlatarak, şunları söyledi:

"Kitapta gereksiz dipnot ve bilgilerden kaçınıldı. Konuşan fotoğraflardaki detaylar izleyenin bakış açılarına ve değerlendirmelerine bırakıldı. Çalışmanın başından itibaren orijinal ilk el resim ve kartpostalların elde edilmesi hedeflenilmiş, çok kıymetli paylaşımlarla yorucu ama zevkli, heyecan veren araştırmalarla bu hedefe ulaşılmıştır. Hala yastık altlarında, sandıklarda, albümlerde daha nice güzel Giresun fotoğraflarının var olduğunu tahmin ediyoruz. Kitabımızın 2. baskısı yapılırsa bu fotoğrafların da paylaşılacağını ümit ediyoruz. "

Kitabın, Giresun'un tanıtımına büyük bir katkı sunacağını vurgulayan Işık, elde edilecek gelirle Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü'nün ihtiyacı olan asansörlü bir minibüs alınacağını sözlerine ekledi.

 17.04.11 – AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)