Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Mozaik

Engelliler İçin Engellilerle Birlikte El Ele Vermek

Resim : Engelli çocuklardan oluşan Yaşar Morpınar Ritim Atölyesi grubu sahnede müzik dinletisi sunuyor.

Maltepe Mehmet Salih Bal Ticaret Meslek Lisesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün desteği ile hayata geçirdiği Hayatı Paylaşmak için Engel yok adlı proje çerçevesinde TSKM’de bir etkinlik düzenledi. Etkinliğe Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur, Belediye başkan yardımcısı Nimet Karabulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Sağlık çalışanlarının ‘Şiddete hayır’ adlı eylemi nedeniyle yaptıkları greve destek vermek için doktorların yanına giden Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin’in katılmadığı etkinlikte engellilerin yaptıkları sunumlar salondan büyük alkış aldı.  Tamamı engelli çocuklardan oluşan Yaşar Morpınar Ritim Atölyesi tarafından sunulan müzik dinletisi salonda hemen herkesi kendine hayran bıraktı.

 

Okul Müdürü İrfan Kayğun, Mehmet Salih Bal Ticaret Meslek Lisesi olarak öncelikle kendi okullarında öğrenim gören engelli öğrencileri için çalışmalar yaptıklarını anlattı.

 

Bu çocukların okula geliş gidişlerinde yaşadıkları engelleri ortadan kaldırmak için okul girişlerine engelli bariyeri yerleştirdiklerini hatırlatan Kayğun, “Daha sonra bu yaklaşımı tüm okullara yayma amacı ile bir proje geliştirme kararı aldık” dedi. Bu nedenle engelli vatandaşların toplumda karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek için İlçedeki tüm liseleri kapsayan “Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yoktur” konulu bir afiş yarışması düzenlendiğini kaydeden Okul Müdürü projede yer alan ve özveri ile çalışan öğretmenler Pınar Kızıl, Nilsu Temel, Pelin Hacer Çimen, Ömer Tevetoğlu, Başak Gürses Çağlar’da teşekkür etti.

 

Kaymakam Ahmet Okur’da, engelli vatandaşların iyi anlaşılması gerektiğine dikkat çekerek; “Yaptığımız tüm çalışmalarda onları unutmamalıyız” dedi. “Yaşar Morpınar Ritim Atölyesinin sunduğu müzik dinletisiyle fırsat verildiğinde neler yapabileceklerini göstermesi açısından önemli olduğunu ifade eden Okur,  herkesin bu konuda duyarlı olmasını istedi. Handan Hayrettin Yelkikinat A.T.L. Psikolojik Danışmanı Ali Bahadır engellilerin günlük hayatta karşılaştıkları engelleri görsel bir sunumla anlattı. Görsel sunumun çizgi film olarak ve empati yapılarak sunulması izleyicilerin oldukça dikkatini çekti.

 

DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

 

“Engelliler için bir şey yapmak güzeldir, ama daha iyisi onlar için değil, onlarla birlikte bir şey yapmaktır” fikriyle yola çıkan ve “Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yoktur” u kendine slogan edinen Mehmet Salih Bal Ticaret Meslek Lisesi’nin Afiş Yarışmasında dereceye giren öğrencilerden Ebru Bağcı’ya Laptop, Gizem Palalı ’ya cep telefonu, Rukiye Çelik’e ise fotoğraf makinesi hediye edildi.

 

22.04.2013 - maltepeekpres.com

Değerlendir (Henüz oy almamış)