Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Hasibe Kızıltaş

hasibe@yasadikca.com

Engelliler Haftası Yine Şölenlerle Geçerken

Hasibe Kızıltaş

 

Medya’da her yıl olduğu gibi yine bu yıl da aynı manzara ile karşılaşıyoruz. Tüm ülke haberleri hemen hemen aynı görünüyor. Yazılanlara bakılırsa 10-16 Mayıs Engelliler Haftası şölenler, danslar, eğenceler, halkoyunları, kutlamalar, alkışlarla geçiyor.


Peki bu kadar mutluluk gündemdeyse sorunlar yaşayan engelliler nerede?


Yıllar önce durum böyleydi doğrudur, stadlarda gösteriler programlar yapılırdı. Engelli derneklerinden eli yüzü kıyafeti düzgün engelliye hadi stada gideceğiz TRT GAP’a çıkacaksın denilirdi. Olayı anlayamayan gençler o zamanlar 1-2 TV kanalından başka kanal olmayan devirde TV’ye çıkma heyecanı ve ünlü olmayı konuşurdu.


Şimdi durum çok da farklı değildir aslında. Engelliler toplanır hemen hemen aynı düşüncelerle ağırlanır ve basına yansır. Tabii arada faydalı farkındalık eğitimleri verenleri bu kadar yoğun basın bombardımanında fark etmek zordur. Onlar Engelliler Haftasında engellinin ihtiyaçlarını çözüm önerilerini masaya yatırır.


Nerede kalmıştık şarkılar söyleniyordu değil mi?


Peki erişilebilirlik kanunu’na aykırılık nerede? Engelli otopark işgallerinin durumu, kaynaştırma öğrencisinin yalnızlığı, eğitimcinin eğitimi eksikliği, hatta okul idarecilerinin de eğitimi, mimari problemler, erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik sorunları, engelli çocuk istismarları, engellilerin emeklilik sorunları, istihdam sorunları, önyargılar, engellinin evliliği, tatili, seyehat sorunları, engelli araç alımlarında yaşanılan sorunlar..


Meclisimizde bulunan engelli vekillerin duyarsızlıklari..

 

Yazımı Engelliler Haftasında duyarlılıkla farkındalıkla sürdürenlere teşekkür ederek bitirmek istiyorum.

 

10 Mayıs Farkındalık günü ..

Saygılarımla,

 

 

Değerlendir (Henüz oy almamış)