Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Spor

Engelli Yüzücüler Paralimpik Oyunlarına Hazırlanıyor

Resim: Ampute bir bayan yüzücü.

Türkiye'nin adını son yıllarda uluslararası yarışmalarda sık sık duyuran bedensel engelli yüzücüler, 2012'de İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak Paralimpik Oyunları'na hazırlanıyor.

Antalya Beldibi'deki bir otelde antrenörleri Osman Çullu gözetiminde eğitim kampı yapan bedensel engelli çocuk ve genç yüzücüler milli takıma seçilmek için tüm güçleriyle hazırlık yapıyor.

Aralarında kolları olmadığı halde iki dünya altıncılığı olan Beytullah Eroğlu, yine dünya altıncısı Özlem Baykız ile Slovenya'da yapılan bir uluslararası yarışmada üçüncülük elde eden Numan Çam ile geçen yıl katıldığı ilk ulusal yarışma olan Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonası'nda ikinci gelen Antalyalı Musa Burak Altun'un da olduğu yüzücüler günde çift antrenman yapıyorlar.

Antrenör Osman Çullu Aa muhabirine yaptığı açıklamada, ilk hedeflerinin 11-14 Mart 2011'de Danimarka'da yapılacak Uluslararası Açık Yüzme Yarışları olduğunu belirtti. Sporcularının Danimarka'da barajları geçerek, 3-10 Temmuz'da Almanya'nın başkenti Berlin'deki Avrupa Şampiyonası'nda derece kovalayacağını ifade den Çullu, derece alan yüzücülerin 2012'de İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak Paralimpik Oyunları'na gideceğini söyledi.

Antrenör Çullu, engelli çocuk ve gençlerin sporda elde ettiği başarıların artık Türk halkı tarafından fark edilmesini istediğine değinerek, kamp yaptıkları otelde konaklayanlardan bazılarının bile engellileri incitecek tavırlar sergilediklerinden yakındı.

Minik Sevilay, Beytullah Ağabeyinin İzinde

Kolları olmadığı halde başarıyla yüzen Kahramanmaraş bölgesinden Beytullah Eroğlu'dan sonra yine aynı bölgeden 8 yaşındaki Sevilay Öztürk'ü keşfeden antrenör Çullu, minik kızın da gelecek için umut vaadettiğini dile getirdi.

Henüz 5 ay önce yüzmeye başlamasına rağmen büyük bir ilerleme gösterdiği belirtilen Sevilay Öztürk kampın maskotu haline geldi. Ailesinden hiç kimsenin eşlik etmediği Sevilay'ın kişisel ihtiyaçlarını engelli yüzücü Özlem Baykız'ın karşıladığını, iki yüzücünün abla-kardeş gibi olduğunu söyleyen antrenör Çullu, küçük kızın sadece takımın değil otelde konaklayan pek çok kişinin de sevgilisi haline geldiğini kaydetti.

13.01.11 – AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)