Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Spor

Dünya Kupası'na Zihinsel Engelliler Sporcularımız Bütçe Yüzünden Katılamıyor

Resim: 2010 FIFA Dünya Kupası resmi

Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Güvener'in, Zihinsel Engelliler Futbol Takımı'nın bütçe yüzünden Dünya Kupası'na gidememesiyle ilgili yaptığı "Haberimiz yok" açıklamasının doğru olmadığı ortaya çıktı.

A Ulusal Futbol Takımı'nın katılamadığı 2010 FIFA Dünya Kupası'na kendi kategorilerinde gitme şansını yakalayan Zihinsel Engelliler Futbol Takımı'nm bütçe engeline takılmasıyla ilgili, "Haberimiz yok" diyen Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Genel Sekreteri Ahmet Güvener'in açıklamalarının doğru olmadığı anlaşıldı.

Özel Sporcular Spor Federasyonu'nun konuyla ilgili TFF'ye 1 sözlü, 2 kez de yazılı başvuruda bulunduğu ortaya çıktı. Zihinsel Engelliler Ulusal Futbol Takımı, Güney Afrika'daki 2010 FIFA Dünya Kupası çerçevesinde yapılacak şampiyonaya gereken maddi kaynağı sağlayamadığı için gidemiyor.

TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener ise yaptığı açıklamada kendilerine başvuru olmadığını söylemişti. Güvener, "Böyle bir şeyden haberimiz yok. Sonuç olarak zihinsel engelliler takımı, Özel Sporcular Federasyonu'na bağlı. Bizden destek istemediler" sözlerini dile getirmişti. Ancak TFF'ye gönderilen belgeler, Güvener'in açıklamalarıyla ters düşüyor. Federasyon, gereken maddi desteği sağlamak için ilk başvurusunu 12 Nisan 2010 günü TFF'ye sözlü olarak yaptı. Ardından yanıt alamayan Özel Sporcular Federasyonu, 20 Nisan 2010 tarihinde TFF Futbol Geliştirme Merkezi Engelli Koordinasyon Kurulu'na yazılı başvuruda bulundu.

Başvuruda, TFF'den 2010 Dünya Kupası'na katılmak için antrenör - idareci eğitimi, sponsor desteği ve çalışma işbirliği konularında yardım istedi. Futbol Federasyonu'ndan yine yanıt alamayan Özel Sporcular Spor Federasyonu, 14 Mayıs 2010'da ikinci yazılı başvurusunu yapıp, talebini tekrarladı.

09.06.2010 – Cumhuriyet

Değerlendir (3 oy, ortalama 5.00 yıldız)
Yorumlar
Sevgi ile
Özellerimize Haksızlık!
Öncelik eğer bu doğru ise buna sebebiyet veren ve kayıtsız kalan herkesi kınıyorum. Çünkü özellerimiz dünyanın heryerinde bir çok branşda altın madalya ve grup halinde birincilik alıp bayrağımızı göklere çektiren marşımızı okutan başarılara sahipler. Bu durum düzeltilmeli.