Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Haberler

Engelli Öğretmen Atama Başvuruları Başladı

Resim : Tekerlekli sandalyeli kişi ve Milli Eğitim Bakanlığı logo.

Engelli öğretmen ataması için başvurular başladı. Adaylar 20 Haziran’a kadar başvuruda bulunabilecek. MEB’in açıklamasına göre, 2016 yılında ve 2018 yılı nisan ayında yapılan EKPSS’ye katılan adaylar arasından puan üstünlüğüne göre 520 kontenjana engelli öğretmen alımı yapılacak. 22 Haziran’daki atamalarda en çok kontenjan ise 85 ile Türk Dili ve Edebiyatı alanına ayrıldı.

2016 yılında ve 2018 yılı nisan ayında düzenlenen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) katılan adaylar arasından puan üstünlüğüne göre 520 kontenjana engelli öğretmen ataması için başvurular başladı. Başvurular 20 Haziran’da sona erecek, 22 Haziran’da ise atamalar yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 53 alana 520 kontenjan ayrıldı. Buna göre en çok kontenjan verilen ilk beş alan şöyle: Türk Dili Edebiyatı 85, Türkçe 50, Sınıf Öğretmenliği 40, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji 39, İngilizce 25.

İNTERNETTEN BAŞVURU

 Adaylar, başvurularını http://mebbis.meb.gov.tr veya http://ikgm.meb.gov.tr adreslerinde yer alan ‘Elektronik Başvuru Formu’nu doldurarak yapabilecek. Adayların başvuru formunun çıktısını, istenen belgelerle birlikte il milli eğitim müdürlüklerine onaylatması gerekecek. Başvuruda adaylardan, lisans diploması veya geçici mezuniyet belgesi, pedagojik formasyon ve 2016 yılı ya da 2018 yılında yapılan EKPSS sonuç belgesi ile engelli sağlık kurulu raporu istenecek. Ataması yapılan engelli öğretmen adaylarının göreve başlama işlemleri esnasında başvuruda istenilen belgelerle öğretmenlik yapıp yapamayacaklarına ilişkin sağlık kurulu raporunu ibraz etmeleri gerekiyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan adaylardan başvuru esnasında muvafakat belgesi istenmeyecek, ancak ataması yapılanların göreve başlama işlemleri esnasında bu belgeyi ibraz etmeleri gerekiyor. Atamalar, adayların tercih ettikleri illere verilen kontenjan kadar EKPSS puan üstünlüğüne göre yapılacak. Atanan öğretmenlerin görev yerleri valiliklerce belirlenecek.

13.06.2018 - Hürriyet

Değerlendir (Henüz oy almamış)