Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Haberler

Yanlış İğne Vurulması Sonucu Engelli Kaldı Tazminat Ödeme Kararı Verildi

Resim : Engelli kaldıktan sonra tazminat ödeme kararı verilen Gülşah Filiz elinde belgeler tutuyor.

Bursa'da 27 yaşındaki Gülşah Filiz'in başına gelenler 'bu kadarına da pes' dedirtti. Çalıştığı simit fırınında başına fırın kapağı düşünce Bursa Devlet Hastanesi'ne giden Filiz, burada vurulan iğneden 2 gün sonra sakat kaldı. Genç kadın mağduriyetini maddi ve manevi tazminat talebiyle mahkemeye taşıdığında ise şok oldu. Sağlık Bakanlığı iğne yüzünden sakat kaldığı tespit edilen genç kadına, 'Enjeksiyon uygulanan hastalarda oluşan sakatlığın beklenebilir komplikasyon olarak değerlendirilmesi gerektiği' yönünde cevap verirken, Bursa 1. İdare Mahkemesi'nde görülen davada da genç mahkeme 'idarenin bir kusuru' olmadığına kanaat getirdi. Bununla da yetinmeyen mahkeme, tüm dava giderlerini, iğneyle sakat kalan 27 yaşındaki Gülşah Filiz'in ödemesine hükmetti. Maddi tazminat yönünden 14 bin 74 TL, manevi tazminat yönünden ise 600 TL vekalet ücretini ödemesine karar verilen Filiz, kararla şok olduğunu söyleyerek adalete olan güvenlerinin sarsıldığını dile getirdi.

 

Hastanede vurulan iğneden sonra yürüyemediğini ifade eden Filiz, 'İğneyi vurduktan sonra ayağım uyuştu. Doktorlara ayağımın uyuştuğunu söyledim, 'Bir şey olmaz geçer, kolonya sür geçer' dediler. Daha sonra doktora gittim ve iğnenin sinire denk geldiğini söylediler. İlacı vücuduma saldıkları için ilaç vücudumdan çıkmıyor. Sağlık Bakanlığı da kabul ediyor iğneden kaynaklandığını ama herkesin başına gelebileceğini söylüyorlar. İki kez ameliyat oldum. Doktorlar bu sakatlığın ömür boyu böyle süreceğini söyledi. Barodan param olmadığı için avukat tuttum ama davayı kaybedince 14 bin TL avukatlık parası ödemeye mahkum oldum' ifadelerini kullandı.

 

Fiziksel Engelliler ve Hakları Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Gürsoy, enjeksiyonla sakat kalan Gülşah Filiz'in, önce Bakanlık sonra da mahkemece mağdur edildiğini söyledi. Gürsoy, Bursa Devlet Hastanesi'ne karşı açılan maddi ve manevi tazminat davasının bu şekilde sonuçlanmasını 'akıl tutulması' olarak niteleyerek, "Enjeksiyon sonucu 'komplikasyon normaldir' diyen Sağlık Bakanlığı burada ne amaçlamıştır anlamak güç. Mahkeme bu kararla sağlıklı insanın hak arayışın da sakata getirmiş oldu" dedi.

 

13.04.2013 - Sabah

Değerlendir (Henüz oy almamış)