Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Kitaplık

Engelli Ayşen Coşkun 'Adı Aşk' Adlı Şiir Kitabı Yazdı

Resim : İZDESK Yönetim Kurulu Başkanı Funda Doğan, Dianne Fowler Federasyon Boccia ile Kemal Koç Bedensel Engelliler Federasyon Boccia temsilcileri, engelli şair Ayşen Coşkun’un yanında.

İzmir'de bedensel engelli olarak dünyaya gelen 24 yaşındaki Ayşen Coşkun, İzmir Direnen Engelsiz Gençlik ve Spor Kulübü Derneği'nde (İZDESK) lisanslı olarak Boccia sporu yapmaya başladıktan sonra bir de 'Adı Aşk' adlı şiir kitabı yazdı. Hayatın adının 'Aşk' olduğunu dile getiren Coşkun, engellerin yaşama sevincinin önüne geçmemesi gerektiğini belirtti.

İzmir'de 1992 yılında erken doğum nedeniyle hayata bedensel engelli olarak başlayan Ayşen Coşkun'a 'Serebral Palsi' tanısı kondu. İlk ve ortaokulu zorluklarla bitirdikten sonra liseyi de okumak isteyen Ayşen Coşkun'u o dönem okullar kabul etmeyince açıktan okumaya başladı. İki kardeşi ve ailesiyle yaşayan Coşkun'un yaşamı 2012 yılında İZDESK ile tanışmasıyla değişti. Dernekte lisanslı olarak Boccia sporu yapmaya başlayan genç kız, kendisine güvenini kazandıktan sonra şiir yazmaya başladı. İZDESK ile ana paydaşları UR2440 Rotaract Temsilciliği 2016-2017 ve Efes Rotaract Kulübü, Ayşen Coşkun'un kaleminden çıkan şiirleri bir kitapta toplamasına yardımcı oldu. Sanatçı Yüksel Ünal kitabın grafik tasarımını yaparken, Yağmur Yörük görselleri temin etti. Güneş Offset'in baskısını üstlendiği sıcacık şiir kitabının tanıtımı ise Alsancak Brothers Coffee Roasters'da yapıldı. 'Adı Aşk' adlı şiir kitabının tanıtım etkinliğine, İZDESK Yönetim Kurulu Başkanı Funda Doğan, Dianne Fowler Federasyon Boccia ile Kemal Koç Bedensel Engelliler Federasyon Boccia temsilcileri ve davetliler katıldı. Hayatın adının 'Aşk' olduğunu dile getiren Coşkun, engellerin yaşama sevincinin önüne geçmemesi gerektiğini belirtti.

15.11.2016 – DHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)