Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Teknoloji

Cerebral Palsy’li Çocuklar İçin Eğitim Projesi Hayata Geçirildi

Cerebral Palsy’li çocukların eğitim ve rehabilitasyon ihtiyacına cevap vermek amacı ile kurulacak eğitim atölyelerine teknoloji desteği sağlayan bir proje hayata geçirildi. #oynayarakaşıyoruz projesi kapsamında Teknoloji Pazar, TSCV’de kurulacak teknolojik destekli eğitim atölyesine hem gerekli cihazları bağışlıyor hem de teknolojipazar.com’u kullanan tüm müşterilerini bilgilendirerek Cerebral Palsy konusunda duyarlı olmaya ve bağışta bulunmaya davet ediyor. Proje Temmuz ayı sonuna kadar devam edecek.

Her 1.000 Bebekten 4’ü Cerebral Palsy’li Doğuyor

Cerabral Palsy; duruşu ve hareketleri etkileyen, doğum öncesi, esnası ve sonrasında beynin hasar görmesi sonucunda oluşan fiziksel engellilik durumudur. Hareketleri etkileyen, kalıcı bir sorun olan Cerabral Palsy bebeğin 3 yaşına gelene kadarki gelişimi esnasında oluşabiliyor. Türkiye’de her 8 saatte bir Cerebral Palsy’li bebek dünyaya geliyor.

Hareket bozukluğu ile birlikte görme, işitme, algılama sorunları ve epilepsi gibi farklı durumların da eşlik edebildiği Cerabral Palsy’li bireylerde yapılan araştırmalara göre 4 çocuktan 1’i konuşamıyor, 3 çocuktan 1’i yürüyemiyor, 2 çocuktan 1’i zihinsel engelli, 4 çocuktan 1’inin epilepsisi olduğu gözlemleniyor.

Eğitimde teknoloji desteği önemli

Yaşam boyu sürmesiyle birlikte ilerleyici bir sağlık durumu olmayan CP, doğru rehabilitasyon yöntemleri ile olumlu yönde gelişim gösterip destek programlarıyla CP’li bir kişinin sosyal yaşama adaptasyonu sağlanabiliyor. Bu adaptasyonun daha hızlı sağlanması, konuşma güçlüğü olan çocukların teknoloji yardımıyla kendini ifade edebilmesi ve öğrenme sürecinin eğlenceli hale getirilmesi için #oynayarakaşıyoruz projesi hayata geçirildi. 

08.06.2017 - İHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)